GenelSANATTAN

Sanat Dedikleri Tuhaf Şey Bülten’in 3. Sayısı Yayınlandı

2021 yılında küratör ve sanat yazarı Sinan Eren Erk tarafından hazırlanan bağımsız bir podcast yayını olarak hayata geçen Sanat Dedikleri Tuhaf Şey, 3. yılında abonelerine her hafta belli bir tema çerçevesinde, kültür-sanat alanına yönelik farklı önerilerin sunulduğu bir dijital bültene dönüştü.
Haftalık kürasyonlar şeklinde yayınlanan bültenin her bölümünde Erk, bir sergi, şarkı, müzik albümü, kitap, makale gibi farklı alanlardaki yayınları incelemeye alıyor ve okuyucularıyla bu eserlere dair ilginç bilgileri veya onlar hakkındaki kişisel notlarını paylaşıyor.

Bültenle aynı adı taşıyan podcast ise bültenin her bölümünün sonunda yer alıyor. İlk bölümü 11 Haziran 2021’de yayınlanan ve geride bıraktığı 2,5 sene içinde kültür sanat alanından sayısız konuğu ağırlayan, Spotify, Apple Podcasts ve Google Podcasts başta olmak üzere birçok platformda yayınlanan podcastin kimi bölümleriyse Erk’in belli konular üzerine yaptığı araştırmalar eksenindeki yorumlarını dinleyicileriyle buluşturuyor.

Sanat Dedikleri Tuhaf Şey bülten 21 Ocak’ta yayınlanan “Direnmek, her şeye rağmen.” başlıklı 3. sayısında Nazım Dikbaş’ın Herkes Heyecanlanır Sanmıştım adını verdiği yeni sergisi, Frédéric Lenoir’nın Öngörülemeyen Bir Dünyada Yaşamak adlı kitabı ve Victor Jara’nın Caminando, Caminando başlıklı şarkısı üzerinden sanatın bir direniş aracı olarak nasıl kullanıldığını inceliyor. Podcastin altıncı sezonunun sekizinci bölümündeyse Sinan Eren Erk’in konuğu Kairos’ta açılan Direnç adlı sergisiyle Kazım Şimşek oldu.

Bülten her pazar yeni bölümüyle yayında.
Bültene ücretsiz üye olmak ve yayını desteklemek için:
http://tinyurl.com/sanatdedikleribulten

Sinan Eren Erk Kimdir?

1985 yılında İstanbul’da doğan Erk, Küratörlük ve Görsel Sanatlar alanında NABA, Nuova Accademia di Belle Arti Milano’da öğrenim gördü. 12. İstanbul Bienali’nde küratöryardımcısı, Documenta 13’te katılımcı / konuşmacı ve İstanbul Tasarım Bienali’nde Milano’da Adhocracy bünyesinde yine küratör yardımcısı pozisyonlarında çalıştı. Erk, küratörlüğünü üstlendiği sergilerin yanı sıra sanatçı kitapları, kataloglar, basılı veya çevrimiçi farklı mecralar için yazı yazıyor, editörlük yapıyor; söyleşilere katılıyor, seminer ve eğitimler veriyor. Küratörlüğünü üstlendiği sergilerin arasında, “Dip Dalgası” (2023, Vision Art Platform), “Seçici İletken” (2023,Fişekhane), “Kendine Ait Bir Hatırlama” (2022, Bilsart), “RASAT: Yıldız Holding Koleksiyonu’ndan BirSeçki” (2021, Akaretler) bulunuyor. 2021 yılından beri kültür sanat alanından farklı konukları ağırladığı “SanatDedikleri Tuhaf Şey”; adlı bir podcast yayını ve e-bülteni hazırlayıp sunuyor. Bilsar’ın sahibi olduğuBilsart ve monoco’nun sanat koordinatörü olarak çalışan Erk, Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği’nde (AICA Türkiye) bir dönem yönetim kurulu üyesi, bir dönem de yönetim kurulu başkanı olarak görev aldı ve halen bu derneğin üyesidir. Tüm çalışmalarına ve detaylı bilgiye http://www.sinanerenerk.com üzerinden ulaşılabilir.

Bir Terapistin Kılavuz Olduğu Hayatlar – Etingü Dönmez Durgun yazdı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu