HEYKELRESİMSANATTAN

Sanat Fuarında Hem Resimlere Hem De Heykellere Sansür!

Bu sene 27. si düzenlenen İstanbul Sanat Fuarı, ÜTOPYA teması ile açılmıştı.
‘Popülist propagandadan ve umutsuzluktan kurtulmak için’ sloganıyla açılan sanat fuarından bu kez peş peşe sansür haberleri geldi.

27. İstanbul Sanat Fuarı‘nda önce Ressam Mustafa Özel‘in resimleri sonra Mahmut Aydın‘ın heykelleri kaldırıldı. Resimlerin kaldırılmasına UPSD’den tepki gelirken heykeltıraş Mahmut Aydın sansürü ilginç bir yolla protesto etti.

TÜYAP Fuar yönetimine eserlerle ilgili baskı yapıldığı iddia edilirken, UPSD‘nin girişimiyle Mustafa Özel‘in resimleri tekrar aynı yerlere sergilenmek üzere koyuldu. Heykeltıraş Mahmut Aydın ise ilk başta yanlış anlamalara da neden olacak bir şekilde sansürü protesto ederken nü heykellerine siyah poşetleri kendisinin geçirdiğini ve sansüre tepkisini böyle gösterdiğini belirtti.

Sansür ile ilgili UPSD basın bildirisi yayınladı ve sanatçılar sosyal medya hesaplarından açıklamalar yaptı.

İşte o açıklamalar:

UPSD:

Değerli Üyemiz ve Saygıdeğer Basın Mensuplarına,
Dün TÜYAP yönetimine yapılan çeşitli resmi baskılar nedeniyle bazı eserler sansüre uğramıştır. TÜYAP yönetimini, fuarın katılımcıları ve sanatçılarla karşı karşıya bırakan, 21. yüzyılın sosyal ve kültürel hiçbir katmanına yakışmayan bu hukuksuz tavra karşı bu sabah, 10 Kasım 2017’de UPSD Başkanı Bedri Baykam, Akademililer galerisi Resul Aytemur, galerici Nevzat Metin ve birçok sanatçının desteğiyle indirilen resimler yeniden yerlerine konulmuştur.

Kimin emriyle hangi yasa veya mahkeme kararına dayanarak yapılmak istendiği belli olmayan, Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş imajına büyük bir darbe indirecek böyle bir sansür uygulamasının en önemli kitap ve sanat fuarlarımızdan birinde yaşanması, hiç kimseye bir yarar sağlamayacağı gibi, ulusal birliğimize zarar vererek dünyanın her yerinde aleyhimize propaganda olarak karşımıza çıkabilecektir.

Sanat ve sanatçı haklarını korumak üzere kurulmuş uluslararası bir kurum olarak, sanata yönelik hiçbir taciz ve saldırıya karşı sessiz kalmayacağımızı, hukuki dayanağı olamayacak hiçbir sansür girişimine geçit vermeyeceğimizi sanat ortamımıza ve kamuoyumuza saygılarımızla duyururuz.

Mahmut Aydın:

Öğle saatlerinde paylaştığım fotoğraflarla ilgili sanırım bir yanlış anlaşılma mevcut.

Belirtmek isterim ki, heykellerimin üzerini protesto amaçlı bizzat kendim kapattım. 
Dun aldığım haberler doğrultusunda heykellerim mustehcen bulunduğu gerekçesiyle fuar yönetimi tarafından çalışmış olduğum galeri standının kuytu bir köşesine kaldırılmıştı
Bugün sabah saatlerinde heykelimi kaldırıldığı kuytu alandan alıp tekrar 5 gündür sergilendiği alana geri koyduk.

Heykelimin kaldırılmasından beni hiçbir şekilde haberdar etmeyen fuar yönetimi, heykellerin çıplaklığından rahatsız olan ve rahatsızlığını engelleyici bir tavırla sergileyen zihniyeti protesto amaçlı bizzat kendim heykellerimin üstünü kapattım.

Yapmış olduğum protestonun ardından, dun kaldırılan resimlerde yerlerine asıldı.

Dikkate alınmasını rica ederim.

Saygılarımla,

Mustafa Özel:

Evet resimlerim indirildi! İstanbul’da olmadığım için süreci arkadaşlarla iletişim yoluyla takip ettim. Sanırım bazı heykeller de kaldırılmış.. Bu noktada bu durumun içinde olan kişiler. Tüyap yönetimi bir açıklama yapacak mı göreceğiz. Yapılsa da öğrensek..! Galerici polisin kaldırttığını söylüyor. Ve bütün bunlardan sonra fuardaki galeriler ve sanatçılar bu sansürü sadece izleyecekler mi ? Yoksa!

İşte sansüre uğrayan o eserler:

Neye Hata, Kime Hata… – Elif Doruk yazdı…

Başa dön tuşu