ETKİNLİKLER

SANATORIUM Solo Sergi – Merve Şendil ”Dream Logic”

SANATORIUM, 23 Ekim – 02 Aralık 2018 tarihleri arasında küratörlüğünü Özgül Kılınçarslan’ın yaptığı, Merve Şendil’in “Dream Logic” adlı solo sergisine ev sahipliği yapacak. 

Merve Şendil‘in yeni kişisel sergisi, “Dream Logic”, rüya görmenin en iyi ve en zorlayıcı bakış açılarını, hayallerin başka bir gezegenden gelen ötekiliğini hatırlamak için bizleri pembe bir kutup ayısının gerçekliğine bakmaya davet ediyor. Sergide yer alan çalışmalar, düş kuran kişiyi ve düş kuran kişinin dünyasını birlikte inşa ederken, izleyicinin bildiğini, tanıdığını düşündüğü imgeleri bir an için yabancılaştırarak, onlarla  bir etkileşim ağı geliştirmesine izin veriyor. Diğer bilme biçimlerine erişmek için rasyonel analizin ötesine uzanan akla dair bir öneride bulunuyor. Sanatçı, matematik ve hassas renk geçişleriyle ürettiği resimsel imgelerle kolektif bilinçaltının dolambaçlı derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkarırken, sarı bir topun maceralarını anlattığı yerleştirmesinde modern biçimsel mantığı, rüya mantığıyla birlikte ele alıyor.

SANATORIUM
Kemankeş Mah. Mumhane Cad. Laroz Han No:67
Karaköy – İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Merve Şendil Kimdir?

1982 yılında Ankara’da doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi “Resim” bölümünden mezun oldu. 2007 yılında “Underscene Project”i kurdu ve Finlandiya, İsviçre,  Almanya’daki birçok ortak serginin yanı sıra Fransa ve Macaristan’daki misafir programlarına katıldı. Şendil’in işleri genellikle gerçek hayat ve O’nun beklentileri hakkındaki ipuçlarını sunar. Merve Şendil kendi hayal evreninin gerçeklerini tasvir etmek için çeşitli teknikler ve malzemeler kullanır. Bunun için kaçınılmaz olarak ya kendinin ürettiği ya da başka sanatçılarla ortak çalışarak üretilen sesleri işlerinde sıkça kullanır. Şendil, yakın dönem çalışmalarında, yazılı ve görsel dilin entegrasyonunu kurmak amacıyla kendi kendine yazdığı hikaye ve kitapları kullanmaktadır. Sanatçı el örgüsü işlerinin hayalleri ve gerçek hayatı arasındaki bağlantıyı sağladığına inanmaktadır. Merve Şendil İstanbul’da yaşamakta ve çalışmaktadır.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı