Genel

“SİVİL TOPLUM İYİLİKTİR”

Türkiye’deki demokratik ortamın güçlendirilmesi hedefiyle sivil toplum örgütlerinin kapasitelerini güçlendirmek üzere çalışma yürüten Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM), COVID-19 pandemisiyle mücadele sürecinde salgının boyutlarını ve alınan önlemleri sivil toplum örgütleriyle beraber görüşüyor. 

STGM kaygı seviyemizin oldukça yüksek olduğu bu zorlu günlerde düşünmenin ve eyleme geçmenin, yan yana olmanın ve dayanışmanın önemli ihtiyaçlarımız arasında yer aldığını düşünüyor. Bu nedenle de, Koronavirüs salgınıyla mücadelede sivil toplum örgütlerinin deneyimlerini ve görüşlerini dinliyor. Kriz ortaya çıkar çıkmaz oldukça hızlı bir biçimde üretilen önlem ve uygulamalara yanıt veren sivil toplumun bu tecrübeleri, tüm ülke için değer taşıyor ve daha fazla duyulmayı hak ediyor. Bu nedenle COVID-19 pandemisiyle mücadele sürerken sivil toplum örgütlerinin çalışmalarını dinlemeye, duyurmaya ve yaygınlaştırmaya devam edecekler.

Geçtiğimiz hafta konuya ilişkin yaptıkları üç özel yayında; yüksek risk grubunda yer alan ileri yaştaki yurttaşlar için alınan önlemleri ve salgının cezaevi boyutunu konuştular. İlk olarak 65 yaş üzeri kişiler için alınan sokağa çıkma yasağının “yaşlı ayrımcılığına” varan tezahürlerini Yaşlı Çalışmaları Derneği ile, ileri yaştaki kişiler için alınan önlemleri ve neler yapabileceğimizi ise 65 + Yaşlı Hakları Derneği ile, COVID-19 pandemisinin ortaya çıkardığı pek çok başlıktan biri olan ve ilk günden tartışılan salgının hapishane boyutunu ise Ceza İnfaz Sistemi’nde Sivil Toplum Derneği ile görüştüler.

Yaşlı Çalışmaları Derneği’nden Doç Dr. Özgür Arun, söyleşide yaş ayrımcılığının yeni olmadığını söylerken, durumun pandemiyle birlikte görünür olduğunu aktardı. Arun konuşmasında ileri yaştaki kişilere yönelik yaş ayrımcılığın şiddete ve hatta yaşlı nefretine doğru evrildiğini, bunun da endişe verici olduğunu aktardı ve Türkiye toplumuna atfedilen “yaşlısına saygı duyan, onu seven ve koruyan algı”nın bir şehir efsanesi olduğunu söyledi. 65 + Yaşlı Hakları Derneği’nden Dr. Gülüstü Salur ise konuşmasında süreçte yan yana olmanın önemine vurgu yaparken, alınan önlemlerin ise herkes için geçerli olduğuna dikkat çekti. İçişleri Bakanlığı’nın aldığı sokağa çıkma yasağının ise herkesi kapsaması gerektiğini belirterek “Ya hep beraber evde oturacağız ya da sadece yaşlıların evde oturması yeterince işe yaramayacak ” dedi. CİSST’tan Berivan Korkut ise, hapishanelerin pandemide kontrol edilemeyeceğini aktarırken, Adalet Bakanlığı’nın alacağı önlemlerin kalabalık karşısında yetersiz olduğuna dikkat çekti.  Korkut, hapishanelerdeki sayının acilen düşürülmesi gerektiğini söylerken birincil taleplerinin ise genel af olduğunu söyledi. STÖ’lerin pandemiye ilişkin bakış açılarını göstermek ve alınan önlemleri konuşmak üzere farklı konuklarla birlikte olmaya devam ediyorlar.

Haber: Mine Bora Diri

STGM özel yayınları STGM’nin YouTube kanalından ya da sosyal medya hesaplarından takip edilebilir:

https://www.youtube.com/channel/UC9HUW1gfxrlL8U16T9spZgQ

https://www.instagram.com/stgmdernegi/?hl=en

https://www.facebook.com/STGM.Dernegi/

https://twitter.com/stgmdernegi

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı