ETKİNLİKLER

Soprano Zehra Yıldız Anılıyor.

Türk operasının gözbebeği, İstanbul operasının kıvancı soprano Zehra Yıldız, 12 Aralık 1997’de Heidelberg Operası’nda, temsil sonrası geçirdiği beyin kanamasıyla aramızdan ayrılmıştı. O hafta Almanya’nın iki ayrı opera evinde “Salome” ve “Fidelio” temsillerinde baş kadın rolündeydi. İstanbullular ise onu son kez Tosca temsiliyle belleklerinde korudular.

“Zehra Yıldız Kültür ve Sanat Vakfı” her yıl olduğu gibi Zehra, Yıldız yine, sanatlarını yurt içinde ve dışında başarı ile sürdüren genç sanatçılarımız ve sevgili izleyicileriyle 27 Aralık 2019 Cuma günü saat 20.00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda anılacak.

Bu yıl Zehra’nın konukları İtalyan soprano Maria Tomassi, soprano Tuğba Mankal Dekak, mezzo-soprano Özge Kalelioğlu ve tenor Berk Dalkılıç. Zehra’nın solistlerine genç orkestra şefi ve piyanist Can Okan eşlik edecek.
Ve bu kez Zehra, Vivaldi’nin Bajazet operasından İrene’nin ”Sposa son disprezzata ” aryasıyla izleyicilerine seslenecek. ( CD’den ses kaydı )

Ölümünün hemen ardından eşi, İDOB sanatçısı tenor Süha Yıldız öncülüğünde kurulan Zehra Yıldız Kültür ve Sanat Vakfı, Zehra Yıldız’ın adını ve sanatını genç yeteneklerimizin başarılarında yaşatabilmek; opera, bale, çok sesli müzik ve benzeri işitsel görsel sanatların yurt içinde ve dışında tanıtılmasını ve yaygınlaştırılmasını desteklemek amacını güdüyor.

ZEHRA YILDIZ KÜLTÜR VE SANAT VAKFI
Hüsrev Gerede Cad. Şair Nazım Sok. No : 2-4 Daire:8 Burçak Ap. Muradiye Mah.
Beşiktaş İSTANBUL
Eposta : soprano.zehrayildizvakfi@gmail.com
Tel : 0212 296 96 94 – 0212 240 62 48

Haber: Nasuh Bektaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu