SANATTANSERGİ

Su Shi sergisi Çin Saray Müzesi’nde açıldı.

11. yüzyılda yaşayan bir Çin kültür ikonu olan Su Shi ile ilgili kapsamlı bir sergi Çin Saray Müzesi’nde açıldı.

Sergide, Kuzey Song Hanedanlığı’ndan (960-1127) modern çağa uzanan ve kaligrafi, resimler, epigrafi kabartmaları, nesneler, belgeler ve nadir metinleri kapsayan toplam 78 parça seçkin eser sergileniyor.

Su’nun kapsamlı çalışmalarına ek olarak, akıl hocaları ve yakın arkadaşları tarafından yapılan ve daha sonra başka sanatçılar tarafından ona saygı göstermek için yaratılan işler de sergileniyor. Bu küratasyon çok boyutlu bir bakış açısıyla Su’nun profiline ışık tutuğu gibi ve canlı bir iç mekan sergilemesi sunuyor.

Su Dongpo olarak da bilinen Su Shi, şiir, resim ve hat sanatında ürettiği işlerle döneminin en önemli sanatçılarından birisi. Ayrıca, Çin’de tüm siyasi sorunlara rağmen gelecek nesiller için bir ilham kaynağı haline gelen iyimserliği ve açık fikirliliği ile ünlendi.

Su Shi’nin Resimleri ve Kaligrafi Sanatı Üzerine hazırlanan özel sergi “Sonsuz Saflığın Adamı: Saray Müzesi Koleksiyonu”, 30 Ekim 2020 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Yasak Şehir olarak da bilinen Saray Müzesi, COVID-19 salgını nedeniyle üç aylık bir kapanmanın ardından 1 Mayıs’ta yeniden açılmıştı ve 28 Temmuz’dan itibaren günlük ziyaretçi sayısını 12 bin ile sınırlandırdı.

Müzeye gelecek ziyaretçilerin online rezervasyon yaptırması, girmeden önce vücut sıcaklıklarını kontrol ettirmesi, yüz maskesi takması ve sergi salonlarında sosyal mesafe uygulaması yapması gerekiyor.

Müze websitesi:
https://en.dpm.org.cn/

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı