ETKİNLİKLERSERGİ

Süha Derbent İle Afrika’ya Özel Bir Yolculuk

İskandinavya’dan Madagaskar’a, Sri Lanka’dan Kanada’ya kadar 80’den fazla ülkede çalışan, 1998’de ilk Türk vahşi yaşam fotoğrafçısı olan Süha Derbent’in Afrika doğası ve insan portlerine yolculuk edeceğiniz “Harmoni” sergisi, 12 Nisan – 19 Mayıs tarihleri arasında Hülya Şekercioğlu’nun küratörlüğünde ve Tanzanya’dan, Türk iştiraki Sky Palm Travel & Tours’un desteği ile Maximum Uniq Hall’de sanatseverler ile buluşacak.

Kişisel arşivinde 2 milyondan fazla fotoğraf yer alan, 40 yılı aşkın zamandır seyahat ve vahşi yaşam fotoğrafçılığı alanında adından dünya çapında övgüyle söz edilen Süha Derbent, “Harmoni” adlı sergisi ile 12 Nisan – 19 Mayıs tarihleri arasında Maximum UniqHall’de.

Süha Derbent İle Afrika'ya Özel Bir Yolculuk

AFRİKA DOĞASI VE İNSAN PORTLERİ “HARMONİ”DE

Afrika’yı görmek, doğayı ve hayvanları izlemek aslında, insanın özüne ve kendine yaptığı bir yolculuktur diyen Süha Derbent, “Harmoni” sergisini şu sözleriyle anlatıyor;
“Milyonlarca yıldır varlığını sürdüren ve kusursuz bir döngüye ve uyuma sahip olan doğayı yenmeye çalışmak yerine, uyum içerisinde olmayı öğrenmemiz ve bunu sürdürülebilir kılmamız gerekiyor.
Doğada yaşayan tüm canlılarla eşit büyüklükte bir parça olduğumuzu, eşit haklara sahip olduğumuzu ve onlardan daha önemli olmadığımızı kabul etmeliyiz. Bugün, bazı türlerin (tükettiğimiz için) sadece fotoğraflarını gösterebiliyoruz çocuklarımıza. Hepsi birden tükendiğinde, sadece fotoğraflarını gösterebileceğimiz bir gün olmayacak. Çünkü o gün biz de tükenmiş olacağız. Doğayı tüketerek varlığını sürdürebileceğini düşünmek, insana özgü adım adım intihar etme yöntemidir. İşte tam da bu nedenle adı “Harmoni” olan bu sergide, sizler Afrika doğası ve bölgenin farklı yerlerinde yaşayan insanların portrelerini izlerken bu uyuma dikkat çekmeyi umuyorum.”

Fotoğrafları GettyImages’da satılan, “The Willd Side of KENYA’nın Yaban Yüzü”, “Yüz Yüze” adlı kitaplar yayımlayan ve seyahat yazıları ile yerli yabancı birçok gazete ve dergide yüzlerce sayfası bulunan Süha Derbent’in Maximum Uniq Hall Fuaye alanında 12 Nisan’da izleyicilere kapılarını açacak olan HARMONİ adlı sergisi, 19 Mayıs 2023 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Süha Derbent Hakkında

40 yıldır fotoğrafçılık yapan Süha Derbent 1963 yılında İstanbul’da doğdu. Cumhuriyet gazetesinde muhabir olarak başlayan profesyonel yaşamı, Atlas ve Marie Claire dergilerinde fotoğrafçı-yazar olarak devam etti. Gezi National Geographic Traveler dergisinde iki yıl görsel yönetmen olarak çalıştıktan sonra, seyahat ve vahşi yaşam fotoğrafçılığı alanıyla daha yakından ilgilenmeye başladı. İskandinavya’dan Madagaskar’a, Sri Lanka’dan Kanada’ya kadar 80’den fazla ülkede çalıştı. Çeşitli hava yolu, fotoğrafçılık, banka ve otel zincirleri gibi büyük kuruluşların sponsorluğunda projeler gerçekleştirdi. Vahşi yaşam, özellikle de büyük kediler diye adlandırılan hayvanların peşinde dünyanın çeşitli ülkelerini gezerek fotoğraflar çekti, projeler hazırladı. 1998 yılının Nisan ayında bir ilke imza attı; 2000’li yıllarda soyunun tükenmesinden korkulan Bengal Kaplanı’nın Hindistan’da izini sürdü ve onu fotoğraflamayı başaran ilk Türk vahşi yaşam fotoğrafçısı oldu. İlk kitabı Yüz Yüze, 2002 yılının Temmuz ayında İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıktı. 2011 yılında, uzun süredir düşlediği projeyi gerçekleştirdi; yeryüzünde yaşayan yedi büyük kedinin, kendi doğal yaşam alanlarında çektiği fotoğraflarından oluşan 7 Kedi adlı bir sergi hazırladı ve Ekavart Galeri’de açtı. 2015 yılında Ruanda devleti tarafından, ülkenin görsel arşivini oluşturmak üzere davet edildi. Bu proje kapsamında yaptığı çalışmalardan biri için 10 gün, dağ gorili aileleriyle birlikte yaşadı. Vefatına dek son 15 yıl Mustafa Koç’un fotoğraf danışmanlığını yaptı. Birlikte gerçekleştirdikleri seyahatler sonunda Mustafa Koç “Vahşi Karşılaşmalar” adlı prestij kitabını yayınladı. Kitabın önsözü Süha Derbent tarafından yazıldı. 2016’da TAV Tourism ile “Nature by Süha Derbent” markasını oluşturdu ve yeni bir işbirliğine imza attı. Bu kapsamda TAV desteği ile “The Willd Side of KENYA’nın Yaban Yüzü” adlı kitabı yayınlardı. 2017 yılında TED Reset’de başarı öyküsünü anlatan bir konuşma yaptı. Süha Derbent, özel projelerin yanı sıra vahşi yaşam fotoğrafçılığı, seyahat organizasyonu ve hayvan davranışı konularında kişi ve kurumlara danışmanlık hizmeti vermekte, bu bağlamda dünyanın birçok vahşi yaşam alanını gezmek üzere kişiye özel butik seyahat organizasyonları ve kurumsal projeler hazırlamaktadır. Seyahat yazıları, yerli ve yabancı birçok gazete ve dergide yüzlerce sayfayı bulmuştur. Fotoğrafları Getty İmages’da satılan Derbent’in kişisel arşivinde 2 milyondan fazla fotoğraf yer almaktadır. www.suhaderbent.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu