HEYKELRESİMSANATTAN

Süleyman Saim Tekcan’ın ‘Döngüsel Seyir’ Sergisi açıldı.

Süleyman Saim Tekcan’ın sanatının zaman dizgesini ve sanatsal tutumunu ortaya koyan ‘Döngüsel Seyir’ isimli sergi, Tophane-i Amire Kültür Merkezi, Beş Kubbe Salonunda açıldı.

Küratörlüğünü Dilek Karaaziz Şener‘in üstlendiği Süleyman Saim Tekcan‘ın uzun zamandır üzerinde çalıştığı kapsamlı projesi;“Döngüsel Seyir” başlıklı sergide sanatçının geniş zaman aralığından seçilen resim ve heykelleri özel bir izlek ile sunuluyor. Sergi, sanatçının altmış yıllık döneminin döngüsel seyrinin bütünsel sürecini düşünsel bağlamda aktarıyor.

Beslendiği coğrafya ve çocukluğunun ait olduğu kökenleri, biçim verme yoluyla düşünsel dünyasından izleyiciye aktaran Sanatçı Süleyman Saim Tekcan, bu sergide eserlerini sadece retrospektif bir anlayışta değil, tarih dizimi gözetmeksizin birbirlerini nasıl etkiledikleri, nasıl okundukları ve iç içelikleriyle salt sanatsal tutumunu ve duruşunu da sergiliyor.

Yeşilçam’ın unutulmaz sanatçıları İzzet Günay ve Süleyman Turan da sergiyi ziyaret edenler arasındaydı.

Usta bir sanatçının 60 yıllık sanat hayatının derinliklerine ve zamanına kapı açan bu sergiyi 30 Mart 2018 tarihine kadar Tophane-i Amire Kültür Merkezi, Beş Kubbe Salonu’nda ziyaret edebilirsiniz.

Giriş ücretsizdir.

Kamera: Nevzat Yılmaz

Süleyman Saim Tekcan Kimdir?

1940 yılında Trabzon’da doğdu. 1963’te Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nden lisans diploması aldı. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Üniversitesi) Resim Bölümü’nden lisans ve Mimar Sinan Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Sanatta Yeterlilik eğitimini tamamladı. 1968 ve 1975 yılları arasında Atatürk Eğitim Fakültesi’nde eğitim görevlisi olarak çalıştı. 1970’de bir yıl boyunca Almanya’da baskı eğitimi üzerine araştırmalarda bulundu. Daha sonra 1975 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim kadrosuna girdi. 1985’te profesör oldu ve aynı yıl Grafik Sanat Dalı Başkanlığı görevine atandı. Yugoslavya’da Sarajevo Sanat Akademisi ve Ankara’da Bilkent Üniversitesi’nde özgün baskı seminerleri verdi. 1991 yılında Almanya, Bonn’da Türk Grafik Sanatı’nda 12 Sanatçı ve Çağdaş Türk Resmi’nden Bir Kesit başlıklı iki ayrı konferans verdi. 1994-1995 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Dekanlık görevini, Grafik Bölümü Başkanlığı ile beraber yürüttü. 1996 yılında Büyükada’da eğitime başlayan Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni kurdu ve ilk eğitim yılı süresince Dekanlık görevini yürüttü. 2007 yılında ,Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Kurucu Dekanlığı görevini yürüttü. 2008 yılında, 1.Uluslararası Özgün Baskıresim Bienali Jüri Üyeliğin de bulundu. 2004 yılından bu yana İMOGA-İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı