ETKİNLİKLERKENT & MİMARİ

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Fotoğraf Sergisi – Hans Engels Bauhaus Mimarisi

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Hans Engels Bauhaus Mimarisi, Fotoğraf Sergisine 9 Nisan – 24 Mayıs 2019 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Dessau’daki restore edilmiş Meisterhäuser binalarını görünce Hans Engels’in aklına gelen şey, “Acaba başka yerlerde tanınmış Bauhaus mimarisi dışında kalan henüz tanınmamış Bauhaus mimarisi var mıdır?”, diye araştırmak olmuş. Çeşitli uzmanlarla yaptığı görüşmelerde o ana kadar günümüzde halen mevcut Bauhaus binalarının tümünü içeren bir kayıt bulunmadığını fark ederek, bunun üzerine önce arşivlerde sonra seyahat ederek araştırmaya başlamış.

Bu sergide gösterilen binalar, Bauhaus’un ustaları, eğitimcileri ve öğrencilerine, ayrıca Walter Gropius’un mimarlık ofisi çalışanlarına aittir ve 1919 yılında Bauhaus’un Weimar kentinde kurulmasından 1932 yılında nasyonal-sosyalistler tarafından Dessau’da ilk kez kapatılmasına ve bir yıl sonra da Mies van der Rohe’nin müdürlüğü zamanında Berlin’de nihai olarak kapatılmasına kadar uzanan bir zaman diliminin ürünüdür.

Bu serginin amacı, tanınmış ile unutulmuş olanı, yeniden inşa edilen ile tadil edileni ya da çöküp gideni eşit biçimde belgelemek ve böylelikle kamuoyunun bilincinde Bauhaus mimarisine ait bütüncül bir tablo yaratmaktır. (Hans Engels’in metninden alıntı)
“Bauhaus’un 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında”, Ernst Reuter Girişimi’nin desteği ve Mimarlar Odası Istanbul Büyükkent Şubesi İşbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

Serginin açılışı 9.4 “Jeder Hier Nennt Mich Frau Bauhaus” kitabının tanıtımı için
Prof. Dr. Jana Revedin’in katılımıyla

Açılış: 9 Nisan 2019 Salı Saat: 19.00

Mimarlar Odası Istanbul Büyükkent Şubesi
Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Kemankeş Cd. No:31
Beyoğlu/İstanbul

Başa dön tuşu