ETKİNLİKLERSERGİ

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İçin Açılıyor: T A B U

"Hepimiz farklıyız ama hepimiz eşit değiliz. Öyleyse, özgürleştirici bir ortamı nasıl kurabiliriz?"

Küratörlüğünü Burçe Saraçoğlu’nun yaptığı T A B U sergisi Balat’ta 27 Nisan – 9 Mayıs 2021 tarihleri arasında izleyici ile buluşuyor.

Sergi, kısıtlı ve baskıcı patriarkal görüşün toplumda kabul görmesiyle bireylere atanan cinsiyetçi kimlikleri, rol sınırlarını, özgün kimliklerin hiçe sayılmasını ve bu görüşün oturması ve yaygınlaşmasıyla gelişen ayrımcılık, eşitsizlik, ikincillik, ötekileştirme, hak ihlali, şiddet kavramları ve değersizleştirilmeye çalışılan kadın / LGBTİ+  maruz kaldığı mizojinik tüm davranış ve söylemleri eleştiriyor. Çeşitliliğe ve olası herhangi bir kimliğin doğallığına, eşitliğine dikkat çekerek ataerkil toplum sistemi, insanlar ve toplum üzerindeki etkisi temel alınarak sergide yeniden yorumlanıyor. Sergi, aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesine dair bir çözüm önerisi, ürettiği söz ve eleştirileri bakımından da bir eylem niteliğindedir.

‘Elif Sözkesen, KENDİN, Birleştirme Tekniği, 2021’

Küratör Burçe Saraçoğlu serginin amacını, Hayatlarımızı her geçen gün biraz daha gasp eden neoliberal söylemler ve politikalar bizleri birlikte düşünüp, eylem üretme arayışımıza neden oldu. Sonu gelmeyen baskı ve şiddetin bir an önce son bulması için bu kapıyı aralamaya devam ettik ve hep edeceğiz. Ta ki o kapı açılıp herkesi içine alana dek…’ şeklinde özetledi.

Zeliha Aksoylar, Temperature, 29,7 x 21 cm, Akrilik, 2018

Alternatif bir sergi alanında gerçekleşecek olan “T A B U”, bu meseleleri 8 sanatçıyı bir araya getirerek konuyu farklı disiplinlerdeki işlerle irdeliyor. Sergide; Antre, Ceytengri, Çağla Irmak Badem, Elif Ardahanlı, Elif Sözkesen, Ezgi Topdağı, Nax ve Zeliha Aksoylar’ın çalışmaları yer alıyor. Ayrıca sergiyle bağlantılı bir konuşma serisi de “T A B U F E S T” başlığı altında mayıs ayında, online üzerinden izleyici ile buluşacak.

Açılış
27 Nisan 2021 Salı | 11.00 – 17.30

eOfis Balat
Yavuz Sultan Selim, Dr. Sadık Ahmet Cd. No:24
Fatih/İstanbul

Ana Görsel: Nax, Bite Me, 2021, Renkli Fotoğraf

* Sergide yer alan eserlerin satışının belli bir kısmı sosyal sorumluluk projesi kapsamında Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı ve Pembe Hayat platformlarına bağışlanacak.

Ezgi Topdağı, Kılıflar ve Ahtapotlar, 70 x 10, siyah renkli beyaz tahta kalemi, 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu