ETKİNLİKLERSANATTAN

Trabzon’dan yolu geçen sanatçılar – 2 Sergisi MKM Beşiktaş Çağdaş ’ta!

TAMEV (Trabzon Araştırmaları Merkezi Vakfı), Trabzon’da üç kuşaktır süre gelen resim  geleneği örneklerini, 9-24 Aralık 2016 tarihleri arasında düzenleyeceği bir sergi ile İstanbul  sanat çevrelerinin beğenisine sunuyor!

MKM Beşiktaş Çağdaş Galerisi’nde “Yolu Trabzon’dan Geçen Sanatçılar” Sergisi adı altında sergilenecek olan eserler, Trabzon’un kültürel ve sanatsal değerlerini korumak, geliştirmek ve tanıtmak isteyen vakfın düzenlediği ikinci sergi organizasyonu olma özelliğini taşıyor. Sergi, daha önce Şubat 2013 tarihinde yine aynı mekânda izleyicileriyle buluşmuş ve büyük ilgi görmüştü.

Trabzon’da doğmuş veya bu kentte sanatsal faaliyetleri olan ya da sanatsal katkılarda bulunmuş 113 değerli sanatçıyı ağırlayacak sergi için Tamev Vakfı, içerisinde katılımcı sanatçıların bilgilerinin ve sergilenecek eserlerin de yer aldığı kapsamlı bir katalog hazırlıyor.

Sergide, Trabzon’un kültür-sanat birikiminin oluşmasına emeği geçen ressam, heykeltıraş ve  fotoğraf sanatçılarına ait yaklaşık 200 eser sergilenmesi planlanıyor. “Yolu Trabzon’dan Geçen Sanatçılar ” Sergisi, Akatlar’da bulunan Mustafa Kemal Merkezi içerisinde yer alan Beşiktaş Çağdaş Galerisi’nde, pazartesi günleri hariç, saat 10:30-18:30 saatleri arasında görülebilir.

TRABZON’DA RESİM GELENEĞİNİN İZLERİ

Herkesin bildiği gibi Trabzon, Türk Resim Sanatı içinde önemli ustaları yetiştiren bir kent olması nedeniyle apayrı bir özelliğe sahiptir. 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından ele geçirilen kent, bu dönemde İpek Yolu‘nun stratejik bir konumu haline gelmiş, 1869 yılında Süveyş Kanalı‘nın açılmasına dek deniz ticaretinde önemli bir liman şehri olmuştur. Deniz ulaşımı sayesinde doğuyla batının arasında bir köprü konumunda bulunan kent böylece sosyal ve kültürel alanlarda gelişmeye devam etmiş, kentte var olan azınlıklar ve yabancıların açtığı kolej ve okullar, bu gelişmeyi eğitim alanına da kaydırarak yaygınlaştırmıştır. 20. yüzyıla gelindiğinde ise öncelikle 1928 yılında Trabzon’da eğitmenlik yapan Zeki Kocamemi ve “Yurt Gezileri” programı dâhilinde orada bulunmuş olan Mahmut Cuda‘nın başlattığı bir resim geleneğinin izlerini sürmek gerekir. Bedri Rahmi Eyüboğlu, Trabzon Lisesi‘nde öğrenci iken, kendisine bir yıl boyunca resim öğretmenliği yapmış olan Kocamemi‘nin, Eyüboğlu‘nun sanatsal gelişiminde etkisinin bulunduğunu söylemek olasıdır. Daha sonra yolu Trabzon‘a düşen başka bir sanatçı da Kayıhan Keskinok olur. Keskinok, 1950 ile 1960 yılları arasında bu kentte bulunarak eğitmenlik yapar. İlk anda hemen akla gelen ve Türk Sanatına büyük katkıları bulunan Orhan Peker, Hamiye Çolakoğlu, Osman Akbay, Mustafa Hikmet Malkoç, Mustafa Ayaz, Ali Candaş, Süleyman Saim Tekcan, Asım İşler, Yusuf Katipoğlu, Alaattin Aksoy ve daha nicelerinin bu kentte doğmuş olduğu; Trabzon‘da lise eğitimini tamamlayan Burhan Uygur‘un da yolunun bir şekilde bu kentten geçmiş olduğu biliniyor.

Trabzon’dan yolu geçen sanatçılar:

Hayri Ağan, Osman Akbay, Alaettin Aksoy, Hakan Aksu, Selmanur Aktaş, Canan Atalay Aktuğ, Mustafa Salim Aktuğ, Gaye Su Akyol, Muzaffer Akyol, Orsev Altıner, Osman Altıntaş, Atilla! Atar, Nuray Ekim Atmaca, Aydın Ayan, Can Ayan, Mustafa Ayaz, Hüseyin Aydın, Ercan Ayçiçek, Evrensel Baş, Meher Bayramoğlu, Ümran Bulut, Ömer Burhanoğlu, Ali Candaş, Cemil Candaş, Mümin Candaş, Fikri Cantürk, Aşan Cora, Hamiye Çolakoğlu, Rasim Çubukçu, Ogün Daniş, Kenan Demir, Tülin Demiray, Osman Zeki Demirkale, Ahmet Umur Deniz, Yavuz Deniz, Ahmet Doksanoğlu, Haydar Durmuş, Selma Durukanoğlu, İbrahim Enez, Burcu Ayan Ergen, Güler Genç Erol, Hakan Esmer, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Şafak Eyüboğlu, Serap Murathanoğlu Eyrenci, Sara Fathalizadeh, Necati Seydi Ferahoğlu, Nurgül Ferahoğlu, Adem Genç, Veysel Günay, Abit Güner, Mehmet Hacıfettahoğlu, Hasan Fehmi Hızal, Murat Ilgın, Kemal İskender, Orhan İlyas, Ertan Kadıoğlu, Zafer Kalfa, Ahmet Kalkan, Raif Kalyoncu, Yasemin Kalyoncu, Metin Karanisoğlu, Alaybey Karoğlu, Ursula Soltermann Katipoğlu, Yusuf Katipoğlu, Koray Keküllüoğlu, Kayıhan Kesinok, Zeki Kıral, Aysel Kul, Ekrem Kutlu, Mustafa Hikmet Malkoç, Muzaffer Malkoç, Çiğdem Menteşoğlu, Ceyhan Murathanoğlu, Mustafa Orkun Müftüoğlu, Gönül Nuhoğlu, Adil Ocak, Sabine Ott, Kamer Önder, Bodil Örs, İbrahim Örs, Aslı Çakan Özen, Denizhan Özer, Mehmet Özer, Alpay İsmail Özkan, Kerem Can Özmen, Saldıran Özmen, Tayfun Pirselimoğlu, Fuat Saka, Aslı Sali, Adil!Salih, Rahman Işık Sarıalioğlu, Azmi Sekban, Mustafa Sekban, Nedret Sekban, Esra Şatıroğlu, Şakir Şeyihoğlu, Şuayip Şeyihoğlu, Kadir Şişginoğlu, Tunç Tanışık, Elvan Tekcan, Süleyman Saim Tekcan, Hasan Tuna, Sali Turan, Selman Uzun, Safa Bayar Yavuz, Bilal Yazıcı, Hanefi Yeter, Serpil!Yeter, Bülent Yavuz Yılmaz, Serdar Yılmaz, Şenol Yorozlu, Orhan Zafer.

ZEYNEP İLAN

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı