RESİMSANATTAN

Türk ve İranlı sanatçıdan ortak proje: “Archway Project”

Kare Art Gallery, İranlı sanatçı Navid Azimi Sajadi ve Türk sanatçı Barış Sarıbaş’ın ortak projesi “Archway Project”e ev sahipliği yapıyor.

Çalışmalarını 16. yüzyıl Murakkâ resim pratiğine dayandırarak üretmeye başlayan sanatçılar bu projede, resim kavramına en tanınabilir ve açıkça sanat yapma biçimi olarak yaklaşmakla birlikte, aynı zamanda sanatçıların kendi yapıt ve pratiklerine dayalı bazı yerleştirmeler sunmasıyla resmin alanından kısmen uzaklaşıyor. “Archway Project”, sanatçıların fiziksel eylem olarak resim yapma ya da heykelsi biçimler yaratmaya odaklanan üslupsal atölye pratiklerine dayanıyor.

İzleyiciyi gerçekten bir kitap ya da albüm sunarmışcasına ‘özel’ bir alana çekmek konusunda iddialı olan bu proje sergisi, iki sanatçı arasında şehirleri, kültürel geçmişleri ve güncel sanatsal pratikleri üzerinden kurulan hayali bir saraya evrildi.

Murakkâ, sanatçıların işlerini bir tür ‘ciltleme’ aracılığıyla birbirine bağlamak ve İran’da Safeviler Dönemi’nde sıklıkla en iyi sanatsal kitapların sipariş üzerine üretilmesi için kurulan büyük atölyelerle karşılaştırma yapmak için yaratılmıştır. Murakkâ parçaları bir araya getirilmiş, bir kitaba dönüştürülmüş, kesilmiş ve yeni bir parça oluşturmak üzere yeniden bezenip birleştirilmiştir. Böylece ortaya çeşitli konu, şiir dizesi ve gerek Pers, gerek Osmanlı kökenli birçok farklı ‘ekol’ kökenli minyatür sanatçısının üretmiş olabileceği resimleri içerebilecek bir albüm çıkmıştır.

Kare Art Gallery
Abdi İpekçi Cad. 22/8 Nişantaşı – İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı