ETKİNLİKLERSERGİ

Uluslararası Farkındalık Sergisi: What is Gender?

400 senelik bir geçmişe sahip Zülfaris Karaköy İstanbul’da gerçekleşecek olan What is Gender? (Cinsiyet Nedir?) isimli uluslararası karma sergide farklı disiplinlerden 14 sanatçı,
‘Olası ayrımcılık ve adaletsizliklerden uzak, tüm türlere, cinslere, cinsiyetlere karşı saygılı, çeşitliliğe açık hoşgörülü bir dünyada yaşayabilir miyiz?’
sorusuna cevap arıyor.

İlk edisyonu İsviçre’de düzenlenen “What is Gender?” (Cinsiyet Nedir?) sergisinin, ikinci edisyonu Türk sanatçıların katılımıyla, Zülfaris Karaköy‘de 24 Ekim – 7 Kasım 2023 tarihleri arasında Gilles Grassioulet & Şanel Şan Sevinç eş küratörlüğünde, Nilgün Sabar‘ın koordinasyonunda düzenleniyor.

Gilles Grassioulet’nin küratörlüğünü yaptığı “What is Gender/ Cinsiyet Nedir?” sergisi, aralarında Türk sanatçı Nilgün Sabar’ın da yer aldığı, yerel ve uluslararası sanatçıların katılımıyla ilk olarak Nisan 2022’de Cenevre’deki Centre des Arts – Ecole Internationale de Genève’da düzenlendi.

Cenevre’den İstanbul’a

İlk serginin küratörü Gilles Grassioulet, Toplumsal cinsiyet nedir sorusunu sanatsal bir şekilde sorma fikrinin, İsviçre’nin Bern kentindeki Doğa Tarihi Müzesi’nde, hayvanların yanı sıra insanlardaki cinsel ve toplumsal cinsiyet çeşitliliğini inceleyen “Queer – Çeşitlilik Doğamızda Var” sergisini ziyaret etmekle ortaya çıktığını aktarıyor.

Sergi hem izleyicilerin hem de İsviçre basının ilgisini çekerken, Cinsiyet nedir? sorusuna cevap vermeye çalışan kurumun sanat öğrencileri ile düzenlenen workshoplarla yaratıcı çalışmaların ortaya çıkmasını sağladı. İlk edisyonun başarısını göz önüne alan ekip, sergiyi başka bir şehre, Batı ile Doğu arasında bir kavşak noktası olan İstanbul’a taşıma fikri üzerine birleşti.

İstanbul’dan Dünyaya

Nilgün Sabar, İstanbul edisyonu için Sergi Koordinatörü olarak projeyi üstlenirken, çevresini profesyonellik, tutku ve hevesle harekete geçirerek sergi takımını oluşturdu. İstanbul’da yaşayan küratör ve sanat profesyoneli Şanel Şan Sevinç ve Cenevre’de yaşayan küratör ve sanat profesörü Gilles Grassioulet, bu ikinci edisyonun eş küratörleri olarak Türk sanatçılardan bir seçki yaptılar.

Farklı disiplinlerde ve bakış açılarında üretim yapan altı İsviçreli sanatçı ve sekiz Türk sanatçı sergide yer alıyor.

Nilgün Sabar, “Bir edisyondan diğerine yaşanan bu evrim, bizi daha da fazla hayal kurmaya ve bu tür bir serginin yakında Lille, Şikago, Londra, Dakar ve Havana gibi dünyanın çeşitli şehirlerinde düzenlenmesi için çalışmalara başlattı bile” diyor.

Serginin İstanbul versiyonunda, Medeniyetlerin doğum yeri, kültürel çeşitliliği yüzyıllardır coğrafyasında barındıran Türkiye’nin çok kimlikli ve katmanlı tarihine paralel olarak; sanatçı seçkisi, sanat hareketinin itici gücüne paralel bir zenginlik sunuyor.

Dijital sergi ve gelecek rotalar

Sergi aynı zamanda online olarak @artcrowdistanbulgallery dijital sanat galerisinde, sanat hareketinin dinamik ruhuna uygun olarak dolaşıma girecek ve 7/24 izlenebilecek.

WHAT IS GENDER
24.10 – 07.11.23

Zülfaris Karaköy – İstanbul

Açılış
24.10.2023
Saat 18:00-20:00

Sanatçılar:

Burcu Aksoy, Amina Belkasmi, Christine Berchadsky, Banu Birecikligil, Cecilia Campeas, Gilles Dusabe, Alix Martin, Ali İbrahim Öcal, Chiara de Rocchi, Nilgün Sabar, Yonca Saraçoğlu, Adrien Savigny, Gülay Semercioğlu, Emre Yıldır

Performans ve etkinlik sanatçıları:

Açılış gecesi performansı çello sanatçısı Taylan Aygar, moda tasarımcısı Kadir Kılıç gibi farklı disiplinlerden sanatçı ve tasarımcılar sergi süresince çeşitli performans ve workshoplar düzenleyecekler. Serginin belgeseli yönetmen Ferize Çetin’e ait.

El Ve Ayak Masajı Ruh Sağlığını Tazeliyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu