ETKİNLİKLER

Uluslararası Mahalla Sanat Festivali 12 ülkeden 30 sanatçıyı Kadıköy Yeldeğirmeni’nde buluşturuyor

Açılışta 8 Eylül saat 18:00’de Serhat Köksal “gozel radio” olarak performans sunacak

Mahalla Festivali güncel Sanat, Film ve Müzik alanında hareket eden bir uluslararası organizasyon.
Pandemi ve çevre felaketlerinin karşısında insanların moralini yükseltmeye yönelik bir uluslararası sanat festivali düzenliyor Kadıköy’de.
Bu sene 12 ülkeden 30 yerel ve uluslararası sanatçı katılacak. Festival, kar gütmeyen bütün etkinliklerini ücretsiz sunuyor.

Dördüncüsünü düzenlenen Festival 8 Eylül’de Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nin arkasında bulunan tarihi bir okul binasında başlayıp 25 Eylül tarihinde Kadıköy meydanında “Mobilistan” etkinliği ile sona erecek.

Açılışta 8 Eylül saat 18:00’de Serhat Köksalgozel radio” olarak performans sunacak. 

Bağlılık ve dayanışma için bir metafor: “Murmuration”Müzik, edebiyat, çağdaş sanat ve çeşitli etkinliklerden oluşan, aynı zamanda fikirleri paylaşmaya davet eden festival, “Murmurtaiton” başlığı altında gerçekleştirilecek.

Bağlılık ve dayanışmaya işaret eden “Murmuration” kelimesi bu yılki festivalin ana çerçevesini çiziyor. “Murmuration” yüzlerce, bazen binlerce kuşun gökyüzünde karmaşık bir şekilde koordine edilmiş desenler halinde hareket ederek uçmasıyla sonuçlanan bir fenomeni ifade ediyor. Bilim insanları, çoğunlukla küçük boyutlu kuşların, birbirleriyle etkileşim halinde ve tutkuyla iletişim kurarak birbirlerini soğuktan, açlıktan ve düşman saldırılarından koruduklarını belirtiyor.

Mahalla sanatçıları de bir Murmuration olarak bir araya gelecek. Çanakkale’den Sub, Malta’dan Raphael Vella, Avusturya’dan Barbara Eichhorn.

 Mobilistan Suriyeli Alman Sanatçı Manaf Halbouni projesi

 Bir Araba Mobilistan devleti ilan ederek İstanbul’a gelecek, bugün mültecilerin ve 70’li yıllarda sözde “Gastarbeiter” (konuk işçi) kullandıkları yollardan. Kadıköy meydanında performans yapacak iki Alman sanatçı arkadaşıyla.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı