SANATTAN

“Unutmamak Müzesi”ni ziyaret edebilirsiniz.

Beltaş Beşiktaş Sanat bünyesinde yer alan ‘Unutmamak Müzesi’ dijital ortama taşındı.

2 Temmuz 1993’te Sivas’taki Madımak Oteli’nde çıkartılan yangında ölen 33 aydın insanımızın anısına 20 Kasım 2013 tarihinde açılan serginin ana teması, yakın tarihimizin en trajik olaylarından biri olan Sivas Katliamı idi…
35 çağdaş sanatçının, sanatçıların kendileri tarafından bir bölümü yakılmış 35 eseri, “Unutmamak Müzesi”nde sergilenmeye devam ediyor.

Sivas Katliamı’nın 27. yıl dönümünde Türkiye’nin birçok yerinde anma etkinlikleri düzenleniyor. Beltaş Beşiktaş Sanat bünyesinde bulunan “Unutmamak Müzesi” artık online olarak da ziyaret edilebilecek.

20 yıl önce kaldıkları otelde yanarak ya da dumandan zehirlenerek can veren 33 aydınımız anısına açılan sergi için Türkiye’nin önde gelen 35 sanatçısı kendi elleriyle yaptıkları eserleri kendi elleriyle yaktı. 20 Kasım 2013’ten bugüne kadar Beşiktaş Çağdaş’ta sergilenen eserler, son durağı ve kalıcı yuvası olan “Unutmamak Müzesi”ndeki yerini aldı.

Pandemi sebebiyle ‘Unutmamak Müzesi’ eserlerini dijitale taşıdıklarını belirten Beltaş Beşiktaş Yönetim Kurulu Başkanı İnan Güney, “Türkiye’nin aydın insanları, değerli sanatçıları, katledilen aydınlarımızın anısını yaşatmaya devam ediyor. Beltaş Beşiktaş olarak bizler de onların bu çabasına destek olmaktan onur duyuyoruz. Umarım bu yaşananlar hiç unutulmaz ve ülkemiz bir daha böyle acılar yaşamaz. Yitirilen canlarımızın anısını yaşatan değerli sanatçılarımıza, bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Müzede Eserleri Bulunan Sanatçılar:
Adnan Çoker, Ara Güler, Devrim Erbil, Mehmet Güleryüz, Tomur Atagök, Süleyman Saim Tekcan, İpek Düben, Komet, Seyhun Topuz, Utku Varlık, Meriç Hızal, Ferit Özşen, Halil Akdeniz, Adem Genç, Koray Ariş, Mustafa Ata, Zahit Büyükişleyen, Mustafa Altıntaş, Balkan Naci İslimyeli, Hanefi Yeter, Tülin Onat, Osman Dinç, Şenol Yorozlu, Yusuf Taktak, Bünyamin Özgültekin, Nedret Sekban, Aydın Ayam, Mehmet Günyeli, Bubi, Ahmet Oran, Mithat Şen, Bedri Baykam, İrfan Okan, Mustafa Karyağdı, Seçkin Pirim.

Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde yer alan müze, dijital ortamda http://www.besiktascagdas.com/unutmamak/ adresinden ziyaret edilebiliyor.

İşte o eserlerden bazıları:

Adnan Çoker & Evren – V, Tuval Üzeri Akrilik, 100 cm x 100 cm, 2012
Ara Güler & 112 cm x 168 cm, 2013
Devrim Erbil & Umudun Renkleri, Kuşları, Tuval Üzeri Karışık Teknik, 100 cm x 250 cm, 2013
Komet & Tuval Üzeri Karışık Teknik, 65 cm x 162 cm
Tülin Onat & Yıldızlara Masallar, Tuval Üzeri Akrilik, 185 cm x 150 cm, 2009
Bedri Baykam & İçim Parçalanıyor – 24, Tuval Üzeri Karışık Teknik, 180 cm x 134 cm, 2009
Bubi & Dikdörtgen Serisi, Karışık Teknik, 120 cm x 180 cm x 25 cm, 2013

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu