SANATTANTİYATRO

Zehra İpşiroğlu’nun Yüzleşme’si prömiyerini CerModern’de yaptı

Zehra İpşiroğlu’nun “Haneye Tecavüz” adlı belgesel-romanından uyarlanan “Yüzleşme” adlı oyun, Ankara CerModern’de seyircisiyle buluştu.

Yazar ve tiyatro eleştirmeni Zehra İpşiroğlu tarafından kaleme alınan; Zehra İpşiroğlu, Deniz Şengenç ve Onur Gazdağ tarafından yönetilen oyun 7 Eylül’de CerModern’de ilk kez seyirciyle buluştu.

Zehra İpşiroğlu’nun gerçek yaşam öykülerinden ilhamla kaleme aldığı belgesel-romanı “Haneye Tecavüz“den uyarladığı “Yüzleşme”, kadına yönelik şiddetin bu çok yönlülüğüne ve kadınları çevreleyen ataerkil kalıplara odaklanıyor. Tek perdelik oyun Özlem, Sibel ve Serra adındaki üç karakterin kendi ağızlarından anlattığı şiddet öyküleri, modern dans performansı ve atmosferik videolar ile seslerden oluşuyor.

Oyunda yer alan karakterler arasındaki bağlar, toplumsal yaşamın her alanında karşılaşılabilen kadına yönelik şiddetin etrafında bir araya geliyor. Farklı sosyal gruplardan gelseler de öyküde yer alan karakterler, benzer kalıplarla şekillenen şiddet temasıyla birbirlerine yaklaşıyor. “Yüzleşme” bu yakınlaşmayı merkeze alarak ataerkil kalıpların kadınların yaşamındaki baskılayıcı etkisine itiraz ederken, bu kalıpları yıkmanın mümkün olup olmadığını tartışmaya açıyor.

Oyunda Özlem karakterine Arzum Gökçe, Sibel karakterine Başak Vural, Serra karakterine Aylin Saraç hayat veriyor. Modern dans performansıyla Dilara Umay Koyuncu oyunda yer alıyor.

Geçtiğimiz yıl başlayan küresel salgın ve alınan önlemler nedeniyle tiyatrolar uzun süre kapanmak zorunda kalsa da “Yüzleşme” bu süreçte uzaktan çalışma yöntemiyle üretildi. Çalışmaları bir süre çevrimiçi ortamda yürütülen oyun, kısıtlamaların azaldığı dönemde sıkı önlemlerle hazırlıklarını Ankara’da Aralık Sahne’de yüz yüze sürdürdü. 7 Eylül’de CerModern’de yapılan prömiyer de önlemlere uygun  gerçekleştirildi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı