KİTAP

14. Ümit Kaftancıoğlu Öykü Ödülleri Sahiplerini Buldu.

11 Nisan 1980’de katledilen Ümit Kaftancıoğlu Anma ve Öykü Ödül Töreni, Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Anma ve ödül törenine milletvekili, belediye başkanları ve siyasilerden ilgi oldukça yoğundu. CHP milletvekillerinden Ali Şeker, Ceyhun İrgil, Zeynel Emre, Süleyman Çelebi, Nurettin Demir, Niyazi Nefi Kara, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve ilçe başkanları katılanlar arasındaydı. Aynı zamanda Metin Göktepe‘nin annesi Fadime Göktepe ve kardeşi Meryem Göktepe, Gezi Eylemleri gazilerinden Erdal Sarıkaya ve Aydın Aydoğan katılanlardan arasındaydı.

Sunumunu Başak İkiz‘in yaptığı anma ve ödül töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ümit Kaftancıoğlu‘nun hayatının anlatıldığı belgesel gösterimi yapıldı. Belgesel sonunda bugüne kadar katledilen aydınlarımız tek tek gösterildi. İzleyiciler tarafından dakikalarca alkışlandı.

Anma ve ödül töreninde ilk konuşmacı Cumhuriyet Gazetesi davasından tutuklanıp, serbest kalan gazeteci Kadri Gürsel‘di. Kadri Gürsel, gazeteciliğin karşı karşıya olduğu baskıyı değerlendirdi. Gürsel şöyle konuştu: ‘Bugün tek tek gazetecileri yok etmiyorlar ama gazeteciliği yok ettiler. Gazetecilik mesleğini yapmamıza engel olarak, işliyorlar cinayetlerini. Artık Türkiye’de bir ana akım medyadan bahsetmek mümkün değil, tamamen hükümetin kontrolünde bir medya var. Cumhuriyet kurulduğundan bugüne kadar, hiç bu kadar gazeteciliğin alanı daraltılmamıştı. Bu baskıya rağmen mesleğimizi icra etmeye devam edeceğiz. Ümit Kaftancıoğlu’nun “Arkamdan bir damla gözyaşı bile dökmeyin” sözünden esinlenerek ölen gazeteciliğin arkasından ağlamayacağız. Caddeleri dolaşacağız, bir gazete alacağız, bir kitap karıştıracağız bir konsere, tiyatroya, konferansa, sinemaya gideceğiz. Velhasıl gazeteciliği yaşatmaya çalışacağız .’

 

Gecenin düzenlemesinde büyük emeği geçen Ümit Kaftancıoğlu’nun gelini olan Canan Kaftancıoğlu kısa bir konuşma ile emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

 

Daha sonra kürsüye jüri adına yazar Zeynep Aliye çıktı. Jüri olarak öykü seçimlerinde nasıl bir çalışma yaptıklarını anlattı.

Konuşmalardan sonra ödül alanlara, ödülleri konuklar tarafından takdim edildi. Ödül töreninden sonra Ender Balkır tarafından müzik dinletisi sunuldu. Anma ve Ödül töreninin kapanışını Ümit Kaftancıoğlu’nun oğlu Ali Naki Kaftancıoğlu yaptı. Gelenlere, emek verenlere teşekkürlerini iletti.

Ödül Alanlar:

Birincilik – “Ev” adlı öyküsü ile Öznur BABUR

İkincilik – “Sokağı Gözetleyen Adam” adlı öyküsü ile Ertuğrul ÖZKESKİN

Üçüncülük – “Kuyu” adlı öyküsü ile Süleyman SAVAŞ

Mansiyon –

“Erteleli Behçet Efendi” adlı öyküsü ile Zeliha ERGÜN

“Kaçış” adlı öyküsü ile Pelin MACİT KUTLU

“Güngör Apartmanı” adlı öyküsü ile Mustafa ACET

“Kiraz Seyranı” adlı öyküsü ile Rasim SAVAK

“Misafir” adlı öyküsü ile Ramazan GÜNGÖR

“İçimden Kuşlar Havalandı” adlı öyküsü ile H. Meriç DORUK

“Koyun” adlı öykü ile Seyhan Aslan Hanotte

Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş

 

Başa dön tuşu