KİTAP

16. Tudem Edebiyat Ödülleri sahiplerini buldu!

Bu yıl bir ilke imza atarak hem çocuk hem yetişkin edebiyatı alanında ve roman dalında düzenlenen 16. Tudem Edebiyat Ödülleri’nde dereceye girenler belirlendi. 72 dosyanın başvurduğu çocuk edebiyatında birincilik ödülünü ‘Selin Beni Terk Etti’ ile Fatih Debbağ, 127 dosyanın başvurduğu yetişkin edebiyatında birincilik ödülünü ‘Dut Ağacı Şahidimdir’ ile Esin Ulutaş aldı. 

Türkçe çocuk ve gençlik edebiyatına çağdaş ve özgün eserler kazandırmak amacıyla 2003 yılından bu yana düzenlenen Tudem Edebiyat Ödülleri, 16. yılında ilk kez eşzamanlı olarak çocuk ve yetişkin edebiyatı alanlarında verildi.

13 Nisan 2019 Cumartesi günü, Tudem Yayın Grubu’nun 35. yıl kutlaması kapsamında, Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde düzenlenecek törende, kazananlara heykeltıraş Ozan Ünal’ın tasarladığı ödül heykellerinin yanı sıra birinciye 10.000 TL, ikinciye 7.500 TL, üçüncüye 5.000 TL para ödülü verilecek.

Tudem Yayın Grubu’nun 35 yıllık yayıncılık birikiminin en değerli meyvelerinden biri olan Tudem Edebiyat Ödülleri, tarafsız duruşu, nitelikli eserleri ön plana çıkaran yapısıyla edebiyat dünyasının önemli referanslarından biri olma özelliği taşıyor.

Çocuk Edebiyatı Kategorisinin Kazananları: 
Birincilik Ödülü: Selin Beni Terk Etti, Fatih Debbağ
İkincilik Ödülü: Kar Kurdu ve Canavar, Güzin Öztürk
Üçüncülük Ödülü: Vur Patlasın Çal Oynasın Orkestrası, Dursun Ege Göçmen

Yetişkin Edebiyatı Kategorisinin Kazananları: 
Birincilik Ödülü: Dut Ağacı Şahidimdir, Esin Ulutaş
İkincilik Ödülü: Adı Olmayan Adam, Fırat Güllü
Üçüncülük Ödülü: Do’nun Sessizliği, Hamide Gönen

Seçici Kurul: 

Çocuk Edebiyatı Seçici Kurulu: 
Karin Karakaşlı, Miyase Sertbarut, Nilay Özer, Safter Korkmaz, Toprak Işık

Yetişkin Edebiyatı Seçici Kurulu: 
Ali Bulunmaz, Fatih Altuğ, Mehmet Atilla, Seval Şahin, Sezgin Kaymaz

Başa dön tuşu