SANATTAN

20. DEVLET TÜRK SANATLARI YARIŞMASI II. BÖLÜM SONUÇLARI

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen 20. Devlet Türk Sanatları Yarışması II. Bölümü sonuçlandı.
Bakanlık, sanatçıları pandemi döneminde de desteklemeye devam ediyor.

Sanatçıların üretimlerini desteklemek maksadıyla görsel sanatlar alanında yapılan yarışmalardan biri olan Devlet Türk Sanatları Yarışması; Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, medeniyetimizin ürettiği ince zevki, seçkin beğeniyi, sanatsal duyarlılığı ve zarif üslubu en etkili şekilde yansıtan alanlardan biri olan gelenekli sanatlarımızın yaşatılması amacıyla düzenleniyor.

20. Devlet Türk Sanatları Yarışması II. Bölümü Çini, Ebru, Kalemişi, ve Katı‘ alanlarında düzenlendi. Yarışmanın I. Bölümü, 2019 yılında Hüsn-i Hat, Tezhip ve Minyatür alanlarında yapılmıştı. Daha etkin ve sanatçılarımızı teşvik edici olabilmesi amacıyla ikiye bölünerek yapılan yarışmanın ödül miktarları geçmiş yıllardaki artış oranına nispetle oldukça yükseltildi.

Yarışma kapsamında;
Başarı Ödülü    :10 (adet) 20.000,-TL. (her bir eser için)
Mansiyon         :10 (adet)  5.000,-TL.  (her bir eser için)
Sergileme         :24 (adet)  1.000,-TL   (her bir eser için)

olmak üzere toplam 274.000 TL para ödülü dağıtılacak.

Seçici Kurul dört alanda yapılan yarışmada toplam 89 başvuru eserini değerlendirdi ve 44 eserlik bir sergi oluşturdu:

Çini alanında 3 eseri Başarı Ödülü’ne, 3 eseri Mansiyon’a, 10 eseri Sergileme’ye;
Ebru alanında 3 eseri Başarı Ödülü’ne, 3 eseri Mansiyon’a, 10 eseri Sergileme’ye;
Kalemişi alanında 3 eseri Başarı Ödülü’ne, 3 eseri Mansiyon’a, 3 eseri Sergileme’ye;
Katı‘ alanında 1 eseri Başarı Ödülü’ne, 1 eseri Mansiyon’a, 1 eseri Sergileme’ye;
değer buldu.

Sergi açılışı-ödül töreni yeri ve tarihi daha sonra ilan edilecek.

Başarı Ödülleri

Ümmügülsüm SEVİM GENCER – Yeniden Doğuş (Katı‘)
Canan ÜNAL– Rumi (Çini )
Hasibe AKARIM– Altılı Çini Pano (Çini)
Özlem ALKAN– 1071 (Çini)
Naciye DETSELİ– Gilda (Kalemişi)
Emine GEÇTAN– Gökkubbe (Kalemişi)
Ayşegül KAMACI– Nazende (Kalemişi)
Yasin ŞAHİN– Meşk (Ebru)
Emine YILMAZ– Nur (Ebru)
Elif AYMELEK– Hatip Ebrusu (Ebru)

Mansiyon

Gülsemin VELİDEDEOĞLU – Hu Aşkı (Katı‘)
Ayten BARLAK– Kuş Cenneti (Çini )
Süheyla DÖNMEZ– Mihrimah (Çini )
Kadir ERTÜRK– Gönül Bahçesi (Çini )
Havva YİĞİTBAŞI– Zühre (Kalemişi)
Zeynep AYDOĞDU– Nam-ı Şerh (Kalemişi)
Samiye ERKAN– Mimari Planlar (Kalemişi)
Şengül ÖZBAYRAKTAR– Şah-ı Merdan (Ebru)
Ayşe Gül DEMİRLİ– Lilyum (Ebru)
Tuba KARAKAŞ– Hatip Ebru (Ebru)

Sergileme

Neval ÖLMEZ – Rüzgar Gülü (Katı‘)
Bengisu KAYA– Şah-ı Maran (Çini )
Nilgün YILMAZ– Elif Olmak (Çini )
Gizem AKTAŞ– Çark-ı Felek (Çini )
Fatma ŞAN BAYRAKTAR– Siren (Çini )
Melahat BÜYÜKSÜTCÜ– Mavi Kelebekler (Çini )
Mehmet KINIK– İstanbul Laleleri (Çini )
Şerafettin BARLAK– Ab-ı Hayat (Çini )
Zeray KAVŞUT– Enoplocerus Armillatus (Çini )
Arif DÖNMEZ– Mavi Yıldız (Çini )
Gülseren ÖZTUĞCU– Göktuğ (Çini )
Fatma SOYTÜRK–  Rumi Sevdası (Kalemişi)
Pelin CAN–  Nefes (Kalemişi)
Nezihe KAMACI–  Zerenderzer (Kalemişi)
Süreyya YILDIRIM– Murakkalı Gelincik Ebrusu (Ebru)
Meltem ŞİMŞEK–  Çintemani Hatip (Ebru)
Humeyra TOPRAK–  Itır’ın Rüyası (Ebru)
Osman TÜRKYILMAZ–  Edhem Efendi Battalı (Ebru)
Zehra ATALAY TEKİN–  Hazan (Ebru)
Selma AĞIRSOY–  Zerre(Ebru)
Hüsne ÖZDEN–  Taraklı ŞalEbrusu (Ebru)
Elif Cansu YILMAZ–  Battal Ebru (Ebru)
Rumeysa DEMİR–  Gelincik Ebrusu (Ebru)
Sevde ÖZTÜRK–  Battal Ebru (Ebru)

20. Devlet Türk Sanatları Yarışması II. Bölümü Seçici Kurulu

Ali Fuat BAYSAL,
Alparslan BABAOĞLU,
Bahtiyar HIRA,
Dürdane ÜNVER,
Fuat BAŞAR,
Güvenç GÜVEN,
Halime SUBAŞI,
İsmail YİĞİT,
Kaya ÜÇER,
Levent KUM,
Safiye MORÇAY,
Semih İRTEŞ,
Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim TOKAÇ

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı