KÖŞE YAZILARINasuh Bektaş

Bir Yaz Gecesi Rüyası Yine Büyüledi – Nasuh Bektaş yazdı…

Özel tiyatro imkânlarıyla sahnelenmesi oldukça zor olan “Bir yaz Gecesi Rüyası” oyununu, tiyatro oyuncusu Arda Aydın‘ın sahibi olduğu Biraderler Yapım, tekrar seyirciyle buluşturdu.

William Shakespeare‘in yazdığı, Aleksandar Popovski‘nin yönettiği ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’, senaryosu, sahnelenme tekniği, kostümleri ve dansları ile çok etkili bir oyun. Özellikle sahne tasarımı ve sunuşu çok zahmetli ve yüksek maliyet gerektiren bir oyun. Ödeneksiz bir tiyatronun bu oyunu sahneye koyması büyük cesaret ister. Arda Aydın ve arkadaşları bu sorumluluğu alıp, tiyatroseverleri bu tiyatro şaheseriyle tekrar buluşturdular.

Bildiğiniz gibi bu oyun İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında sahnelenmekteydi. Oyuncuların tiyatrodan ilişiği kesilince, bu eşsiz oyun tekrar sergilenemedi. İşte Arda Aydın ve arkadaşları arkalarında belediye imkânı veya başka parasal imkân olmadan bu oyunu seyirci ile buluşturdu.

9 Kasım akşamı UNIQHALL’da gerçekleştirilen ilk gösterimin biletleri çok önceden tükenmişti. Sonraki temsillerin biletlerine de yoğun ilgi var. Oyunun ilk gösterimine sanat dünyasının da ilgisi çok yoğun oldu. Tiyatro oyuncuları ve sanatçılarında merakla beklediği bir oyundu.

Oyunu, seyirciler dakikalarca ayakta alkışladı. Oyuncuların yüzünde, böylesi zor bir oyunu başarılı bir şekilde sahnelemenin sevinci ve gururu vardı. Özellikle Arda Aydın’ın konuşması sonrası başrol oyuncusu Levent Üzümcü‘nün sarılması ve gözlerinin dolması seyircileri duygulandırdı.

Gerçekten izlemesi büyük keyif veren bir eser. Özel bir tiyatronun bu oyunu üstlenmesi ve sahnelenmesi hem seyirciler hem de sanat çevreleri tarafından gereken ilgiyi çekiyor. Ben bir tiyatrosever olarak bu oyuna emeği geçen herkese minnettarım.

Nasuh Bektaş

Oyun Hakkında

Yazan  : WILLIAM SHAKESPEARE, Çeviren : ÖZDEMİR NUTKU, Yöneten : ALEKSANDAR POPOVSKİ, Yapımcı: ARDA AYDIN – BİRADERLER YAPIM, Yardımcı Uygulamacı Yapımcı: OĞUZALP KUTLU, Sahne ve Işık Tasarımı: SVEN JONKE, Kostüm: JELENA PROKOVIC, Müzik: KİRİL DZAJKOVSKİ

Süre : 2 SAAT 15 DAKIKA, İKİ PERDE

OYUNCULAR
SEZAİ AYDIN, LEVENT ÜZÜMCÜ, NESLİHAN YELDAN, ARDA AYDIN, ÖZGÜN AKAÇCA, PINAR TUNCEGİL, İLHAM ERDOĞAN, ALİ BAL, SENA YILDIZ, CANBERK GÜLTEKİN, AYŞEN BARANSEL, SERTAN MÜSELLİM, FURKAN ÖNCÜ, ANIL ALTINÖZ, MUSTAFA POLAT, GÜRKAN BAŞBUĞ, ŞAZİYE ÖZLEM TURAN, DİLEK ÜNAL, SÜLEYMAN DEMİRKOL

Hikayesi

Bir Yaz Gecesi Rüyası, Aleksandar Popovski’nin yönetmenliğinde adeta kendi rüyasına dönüşmüş. Shakespeare’in yazdığı rüyayı kendi biçimlendirdiğinde ortaya çıkan oyun, Titania, Oberon, Puck ve Orman Perileri’nden bağımsız iki farklı çizgide ilerliyor; aşıklar ve esnaflar. Bu karakterler tekstin orijinal halinde çok baskın ve belirgin değillerken, Popovski rejisinde üçgenin tamamlayıcıları oluyor. Sıradanlığa hiçbir şekilde müsaade etmeyen sahne tasarımıyla da Sven Jonke, Theseus’un düğün şenlikleriyle başlayan müthiş rüyayı yine sürpriz bir şekilde finallendiriyor.

Shakespeare’in yazdığı olayların tüm karmaşasını kendine rehber edinerek yeni baştan bir izlek oluşturan Popovski, sıradan olan herşeyi yıkıp, Sven Jonke’nin muhteşem sahne tasarımıyla Bir Yaz Gecesi Rüyası’na yeni bir boyut getiriyor ve oyunu Puck, Titania, Oberon üçgeninden kurtarıp en küçük rol kişisine kadar tüm karakterlerin sahnede iz bırakmasını sağlıyor. Tasarımcı Sven Jonke’yse seyirciye renk algısının ne denli önemli olduğunu adeta ispatlarcasına yaptığı bu tasarımla, aynı zamanda zaman ve mekan algısını sahne üzerinde ne denli ustaca değiştirebileceğini kanıtlıyor.

Başa dön tuşu