KÖŞE YAZILARINasuh Bektaş

“Joko’nun Doğum Günü” – Nasuh Bektaş yazdı…

Roland Topor’un yazdığı, Mine G.Kırıkkanat’ın çevirdiği oyunun yönetmenliğini Ersin Umut Güler yapıyor.

Yolcu Tiyatro yapımı olan oyun, projection mapping teknolojisini kullanılarak sahneleniyor. Yüksek performans gerektiren hareketli bir oyun. Teknolojinin imkânları kullanılarak anlatıma zenginlik katılmış.

Oyunun konusu insanlığın evrensel bir sorunu olan insanlar veya sınıflararası ezen, ezilen ilişkisidir. Su deposunda çalışan Joko’nun başından geçenleri anlatan oyun, ezenlerin hırsını, acımasızlığını, insanların zihinlerini nasıl etkilediklerini ve nasıl dönüştürdüğünü anlatıyor. Ezenlerin ezilenler üstünde nasıl bir baskı sistemi oluşturduğu da çok iyi ifade ediliyor. Oyun günümüzde de geçerli olan insanlar arası eşitsizlikleri çok güzel şekilde anlatırken vermek istediği mesajı çok etkileyici bir şekilde izleyiciye iletiyor. Oyunculuk açısından yüksek performans gerektiren bir oyun, gayet başarılı şekilde sahnelendi.

Joko’nun şu sözleri ise; “Bir de sizleri taşımaya başladığımdan beri yere bakıyorum hep, daha önce göğe bakardım.” ezilen sınıfın değişimini anlatması bakımından çok çarpıcı.
Muhakkak izlenmesi gereken bir oyun.

Nasuh Bektaş

Oyunun Künyesi:
Acımasız ve çarpıcı bir kara mizah örneği olan “Joko’nun Doğum Günü”, halkın sırtına oturup işlerini keyifle sürdürenlerle, bunlara ses çıkaramayan ezik insanların öyküsü…

Yazan: Roland Topor
Çeviren: Mine Kırıkkanat
Yöneten: Ersin Umut Güler

Hareket Tasarımı: Selçuk Göldere
Production Design, Sound Design, Animasyon Post Production: Tufan Dağtekin
Kostüm Tasarımı: Makbule Mercan
Işık Tasarımı: Alev Topal
İllüstrasyonlar: Can Badur

Oynayanlar:
Tolga İskit
Ayşe Tunaboylu
Cenk Dost Verdi
Efe Ünal
Merve Dağlı
Yasemin Ertorun
Burak Üzen
Sercan Dede

Başa dön tuşu