SANATTANTİYATRO

Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ‘Kadınlar Konuşursa’ ile sezonu açtı

Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sezonu açtı. Açılış ‘Kadınlar Konuşursa‘ oyunuyla yapıldı.

Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 2020-2021 sezonunu açtı. Açılış, Antalya Akdeniz Üniversitesi Sahne Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Birgül Yeşiloğlu Güler‘in yazıp, Tüm Sanatçılar Birliği Başkanı Tahsin Murat Demirbaş ‘ın yönettiği ‘Kadınlar Konuşursa‘ adlı oyunla yapıldı.

Oyunun müzik tasarımını Göray Çakar, dekor tasarımını Hakan Dündar, ışık tasarımını Cahit Kuşdemir yaptı. Oyuncuları ise Merve Giritlioğlu, Yeşil Nimet, Görkem Kayar, Kübra Teke Serper, Özlem Buluttekin ve Özel Şendal Yıldız’dı.

Açılış konuşmasını Adana Şehir tiyatrosu sanatçısı Önder Özcan’ın yaptığı gecede yakın zamanda vefat eden tiyatro emekçisi Seyfi Üzelgök ve Mahmut Hazım Kısakürek anıldı. Açılışta konuşan Adana Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Tamer GözüdeliBu zor günlerde bizleri yalnız bırakmadığınız için sizlere teşekkür ederiz”diyerek oyunu izlemeye gelenlere teşekkür etti.

Oyun Değil Gerçek

Yaşanmış ve gazete kupürlerinde kalmış kadın öykülerinden yola çıkarak yazılmış olan “Kadınlar Konuşursa” kadınların iç dünyalarını, psikolojik derinliklerini gözler önüne seriyor.

Doç. Dr. Yeşiloğlu Güler, oyun için şöyle diyor:
Oyunda anlatılan kadın hikâyelerinin tamamı -maalesef ki- gerçek yaşamdan alınmıştır! Üçüncü sayfa gazete haberleri olarak okuduğumuz ama üzerinde hiç düşünmediğimiz ve -ne acıdır ki- artık kanıksadığımız üç kadının, üç yürek burkan hikâyesidir bu oyunda anlatılan! Kadınların acılarını gördükçe onların savaşçı ruhunu oyunlarımda yansıtmak istiyorum. Hafızamda yer eden mekanlar ve tamamlanmayı bekleyen ‘ucu açık sözler’, yazarlıktaki en önemli çıkış noktam… Aykırı görüntüler ve havada asılı kalmış cümleler beni çok etkiliyor. Ayrıca mekanlar olmazsa olmazım. ‘Kadınlar Konuşursa’ oyunumun çıkış noktası yolda gördüğüm, üzerinde ‘Kimsesizler mezarlığı’ yazan bir yön tabelasıydı… Ve bir gün kendime söylediğim bir cümlede hayat buldu. Kimdir kimsesiz olan?”

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı