RESİMSANATTAN

Ahmet Özel’in ‘An’lar’ı, Ruşen Eşref’in Anlatımıyla Sonlandı.

Sanatçı Ahmet Özel’in ‘An’lar’ Sergisi, sanatçının ve Yazar-Ressam Ruşen Eşref Yılmaz’ın birlikte gerçekleştirdiği bir söyleşi ile kapanış yaptı.

Sanatçı Ahmet Özel‘in Galeri Bohem‘de gerçekleşen ‘An’lar’ sergisi, sanatçının son dönem resimlerini ve resim sanatındaki geçirdiği dönemleri konu alan bir söyleşi ile sanatseverlere veda etti. ‘An’lar’ üzerine konuşmalar ve resim okumaları başlıklı söyleşide sanatçı ile birlikte konuşmacı olarak yol arkadaşı ve sergi yazısını yazan Ruşen Eşref Yılmaz yer aldı.

Söyleşi Ahmet Özel’in sanat yolculuğunda uzun yıllar birlikte olduğu arkadaşı Ressam-Yazar Ruşen Eşref Yılmaz‘ın açılış konuşmasıyla başladı. Bu sergiye gelene kadar bir çok projede birlikte yer aldıklarını ve sanatçının birçok sergisinin katalog yazılarını yazdığını hatırlatan Yılmaz, Ahmet Özel’in Sezer Tansu‘dan Kaya Özsezgin‘e kadar bir çok yerli ve yabancı sanat eleştirmeninin dikkatini çeken önemli bir sanatçı olduğunu vurguladı.

Yılmaz, Özel’in resimlerinin dünyasına girmeyi başaran ender kişilerden olmanın mutluluğunu yaşadığını belirtirken, atölyesine kapanmayan kendi ışığına güvenen başkalarının parlamasından çekinmeden sanatıyla dünyayı da aydınlatmaya çalışan bir sanatçı olduğunu aktardı. Resimlerinde Kafkas kökeninin ve kültürünün etkisinin gözlendiğini de hatırlatan Ruşen Eşref, sanatçının kendi resimlerini bir anı defteri olarak gördüğünü ve resimlerine o gözle bakılabileceğini söyledi. Özel’in resimlerindeki başarısının sırrının da iç seslerini bir bütünlük halinde sunabilme yeteneği olduğunu belirtti.

Ruşen Eşref Yılmaz’dan sonra sözü alan Sanatçı Ahmet Özel, bu tarz söyleşilerin yapılmasının sanatseverlerin sanatçıyla buluşma ve sanatçıyı anlamak adına önemli olduğunu söyledi. Sanatta pozitivizmden yana olduğunu, resimlerinin birilerinin dünyasına ışık olmasını misyon edindiğini belirten Sanatçı, sergi başlığı ve resimleri ilgili de şunları söyledi: ‘Bu serginin teması ‘An’lar’. Anlarla anılar arasında fark var. Anılar unutulan şeylerdir. ‘An’ geçmiş ile geleceğin bileşkesi olan, geleceği belirleyen patlama-bigbang noktasıdır. İşte ben resimlerimde o ‘an’ları yakalamaya ve aktarmaya çalışıyorum. Bunu yaparken plastik sanatların kurallarını, resim formunu ve sanat tarihini de dikkate alarak yapıyorum.’

Galeri Bohem‘in sahibi Burcu Erkal Salman‘ın da sergilere paralel sanat söyleşilerini devam ettireceklerini belirtmesiyle sanatseverlerin beğenisini kazanan söyleşi son buldu.

 

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı