ETKİNLİKLERSERGİ

Art On İstanbul Resim Sergisi – Ahmet Çerkez ‘Yeryüzüne Yerleşmek’

Art On İstanbul, Ahmet Çerkez’in “Yeryüzüne Yerleşmek” isimli ikinci kişisel sergisine 8 Şubat – 13 Mart 2021 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.
Sanatçı sergide insanın felaketler sonrasında yeryüzüne yeniden adapte olması ve yaşamı yeniden inşa etmesini merkeze alıyor.

“Yeryüzüne Yerleşmek” sergisinde sanatçı Ahmet Çerkez’in, yaşamın ilk gününe başlar gibi sakin ve yalın bir üslupla kurduğu resimler, akrilik boyayla yaratılan degrade zeminlerin üzerinde yüzen lekeleri ve kurşun kalemle işaret edilen sınır ve hareketi ile dikkati çekiyor.

Arter 2021 Yılı Sergi Programı

Ahmet Çerkez’in Resim Serüveninden Birikimler

Kutsal kitaplarda ve halk anlatılarında aktarılan felaket hikâyeleri, kimi zaman bir doğa olayı kimi zaman insanın yapıp ettiklerinin karşılığı olarak gelen bir ceza ile yaşamın yeryüzünden neredeyse silinmesi ve bir avuç insanın hayatı sıfırdan kurması üzerine odaklanır. Bugünün felaket senaryoları ise gündelik hayatın içine sinmiş halde; basında, sosyal medyada, izlediğimiz dizi ve filmlerde sürekli tekrarlanıyor ve hatta felakete çağrı yapılıyor. İnsan, yeniden başlayabilmek için bir felaketin getirdiği trajediye adeta ihtiyaç duyuyor. Felaket karşısında yeniden başlama, yeni bir alan belirleme, yerleşme ve yaşamı sürdürme motivasyonu, Ahmet Çerkez’in sanat üretiminde temel aldığı bir konu. Sanatçı, “Yeryüzüne Yerleşmek” isimli bu sergisiyle, kişisel tarihindeki izleri ve resim serüvenindeki birikimleri yeni bir resim alanına taşıyor.

Rezan Has Müzesi Sergi – “Gündelik Yaşamın Arkeolojisi”

Resim Yüzeyinde Doğa Gözlemleri

Çerkez, dünya düzeninde kendisi dışında gelişen ve müdahale edilemeyen yapılara duyduğu tepkiyi, kızgınlık ve öfkeyi, resimde bir tür arınma, sadeleşme, sükûn bulma üzerinden dindiriyor. İnsanın dünya üzerindeki yerleşimi boyunca, kendi içinde de bir kara parçasına yerleştiği, kimi zaman sert kimi zaman kırılgan katmanlarla alanını kurduğunu belirten sanatçı, bu örneklemi resim yüzeyinde doğa gözlemleriyle yansıtıyor. Doğanın zaman içinde ortaya çıkardığı organik bütünlükleri izleyen ve analiz eden Çerkez, bu serbest formların izdüşümünü, minimum müdahale ile kendi resmine taşıyor.

Art On İstanbul
Meşrutiyet Cad. Oteller Sok.
Hanif Binası 1/A Tepebaşı
Beyoğlu – İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı