RESİMSANATTAN

Barış Cihanoğlu’nun ‘Hisli Madde’si: ‘İnsan’

D’DESİGN Gallery, eserlerinin merkezine insanı ve çelişkilerini alan Barış Cihanoğlu`nun ‘Hisli Madde’ isimli resim sergisine ev sahipliği yapıyor.

Çağdaşları arasında kendine özgü figüratif resimleri ile tanınan Ressam Barış Cihanoğlu, madde ve ruhunun karışımından oluşan insana atıf yaptığı ‘Hisli Madde’ sergisinde, son bir yıllık çalışma sonucunda ortaya çıkan eserlerini sanatseverlerin beğenisine sundu. Desen omurgası üzerinde kurulmuş ve yoğun boya katmanları ile boyanmış resimler, sanatçının özgün kurgularıyla insana ve yaşama dair tüm meselelere değiniyor.

Sanatçının yeni sergisi için ürettiği resimlerinde, düşsel bir atmosferde var olan aileler, yalnızlaşan bireyler ve arada kalmış insanlar görülüyor. Cihanoğlu, yeni ürettiği yapıtlarının düşünsel sürecini şöyle anlatıyor: ”Şüphesiz hepimiz birer insanız. En mühimi de insan olma bilincine sahibiz. Evrendeki yerini ve kendi varoluşunu sorguladığı bilinen yegane varlık insandır. Bizleri insan yapan tinsel yanımıza rağmen, aynı zamanda hepimiz atomlardan oluşan maddeleriz. Madde ve ruhun karışımıdır insan, hangisine daha yakınız  bilemiyorum ama yaratılışın gerçeği bu şekilde. Madde ve tin birlikte var olarak insanı oluşturuyor ve bu mecburi birliktelik sürekli olarak bilincin kıskacında. Sanırım insanın kendi içinde tanımlayamadığı sancısı da, madde ve ruhun çelişkisinden doğuyor. Bu perspektiften bakarsak temelinde insan, hisli bir maddedir.” 

Sanat yazarı Nilgün Yüksel de sergi ile ilgili yazısında sanatçı ve eserleri ile ilgili şunları söylüyor: ‘Eserlerinin merkezinde insan olan Barış Cihanoğlu’nun “Hisli Madde” başlığıyla yaptığı eserler, öğretilmiş mantığın ilk çağrışımında bir çelişkiyi barındırır. Hiç de yan yana gelmeyecek iki kelime bir serginin adına dönüşmüştür ve ilk gelgiti burada yaratır. İsim eser ile örtüştüğünde yeni çağrışımları, sorgulamaları getirir. Yarattığı tüm bu sistemde insan maddeleşir ama aynı zamanda zaten maddi bir varlıktır. Onu canlı kılan nefes alıp vermesi ve bir türlü tam anlamlandırıp açıklayamadığı ruhu, duygularıdır. Öte yandan bir sanat eseri salt bir madde değildir. Onu milyarlarca görüntüden ayıran, sıradanlaşmış nesne olmasının ötesine geçiren gösterdiğinin ötesindekilerdir.’

” İç görü – Insight ” 100 x 80 cm t.üz.y.b 2018

Ruh ve madde arasında sıkışıp kalan, yolunu kaybeden, yalnızlaşan insanı, sanatıyla aydınlatmayı ve yol göstermeyi amaç edinmiş bir sanatçının eserlerinden oluşan ‘Hisli Madde’ isimli sergisini 5 Mayıs 2018 tarihine kadar D’DESİGN Gallery‘de ziyaret edebilirsiniz.

D’DESİGN Gallery
Büyükdere Cad. Noramin İşmerkezi B5 katı
Maslak – İstanbul

Giriş ücretsizdir.

”Kara kutu – Black box” 165 x 135 cm t.üz. y.b 2018
”Rüya kapanı- Dream catcher” 165 x 135 cm t.üz. y.b 2018
”Terk ediş – Abandon” 165 x 135 cm t.üz. y. b 2018

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı