SANATTAN

BASE’İ 20.000’E YAKIN SANATSEVER ZİYARET ETTİ

BASE 2019’A SANATSEVERLERDEN BÜYÜK DESTEK

14-17 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenen Türkiye’nin dört bir yanından yeni mezun sanatçı adaylarının eserlerinin yer aldığı BASE 2019 büyük ilgi gördü. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, Beşiktaş Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen yeni mezun sanatçı platformu BASE’i 20.000’e yakın sanatsever ziyaret etti. Kale Grubu, Magnum ve TEB Özel Bankacılık eş sponsorluğunda gerçekleşen, Digilogue’un dijital sanat partneri olduğu BASE’te 20 şehirden, 30 farklı üniversiteden 107 yeni mezunun 120 yapıtı yer aldı.

14-17 Kasım 2019’da Akaretler Sıraevler, Beşiktaş’ta gerçekleşen Türkiye’nin yeni mezun sanatçı platformu BASE, yurdun dört bir yanından yeni mezun genç sanatçı adaylarının yapıtlarını aynı çatı altında topladı.

72 üniversitenin 2019 mezunlarından 1575 başvuru alan BASE’te, bu yıl seçici kurul değerlendirmesi sonucu seçilen 30 üniversiteden 107 yeni mezun sanatçı adayının 120 yapıtı yer aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla; Beşiktaş Belediyesi ev sahipliğinde Kale Grubu, Magnum ve TEB Özel Bankacılık eş sponsorluğunda gerçekleşen, Digilogue’un dijital sanat partneri olduğu BASE’te 4 gün boyunca serginin yanı sıra sanat dünyasının değerli isimlerini ağırlayan ”BASE Talks” konferans programı ve pek çok atölye çalışması da gerçekleşti.

Genç sanatçı adaylarına mezuniyetten profesyonel sanat hayatına geçişlerinde destek olmayı, onlara üretimlerini sergileme ve sanat dünyasının önde gelen isimleriyle birebir tanışma imkanı sunmayı amaçlayan BASE, aynı zamanda sanatseverler ve yaratıcı endüstrilerin de genç yetenekler keşfetmesine aracı olmayı amaçlıyor.

BU YIL Kİ TEMA ”ŞİMDİ”YDİ

Derya Yücel küratörlüğünde gerçekleşen BASE 2019’da resim, seramik, video, heykel, yerleştirme, fotoğraf, cam ve grafik tasarım gibi pek çok farklı sanat dalından yapıtlar sergilendi.

Çok sesli, çok anlamlı ve dinamik bir görsel karşılaşma ortaya çıkaran BASE 2019/ “Şimdi”, Türkiye’deki görsel sanat eğitimi ve pratikleri üzerine geniş, güncel ve günümüze özgü bir spektrum sundu:

BASE 2019’un küratöryel çerçevesini ”ŞİMDİ” olarak belirleyen Derya Yücel: ”Zaman, bir noktadan diğerine doğru hareket eden kesintisiz, dinamik ve tekrar etmeyen bir olguysa “şimdi”, geçmiş ile geleceği bağlarken aynı zamanda onlarla sınır oluşturan anlardır. Şimdi, zamanın sürekliliği ve bağlantısı, geçmişin hafızası ve geleceğin olasılıklarıdır. Şimdi, geçmişle geleceğin buluştuğu anlık noktadır. Ve zaman, şimdilerin bir toplamıdır. Sanat, bir bilgi formu olarak geçmişin izlerini, şimdi aracılığı ile geleceğe aktarır. Sanat üretimi, bireyin kendine özgülüğü, düşünsel ve teknik donanımı, yaşamsal perspektifi, seçimleri ile onun algılama, anlamlandırma, hatırlama ve kendi zamanını kaydetme biçiminin yön verdiği bir yaratıcılığın somut formudur. BASE 2019 seçkisine dair bir üst başlık olarak önerilen “Şimdi”, yeni nesil sanatçıların doğallıkla önce kendi dünyasını ve kendi “şimdi” lerini merkeze aldıkları, kültürel kimlik, toplumsal bellek, kişisel mitoloji, kurmaca benlik gibi kavramsal, estetik kimi zaman politik yönelimleri de içine alan, farklı mecraları kuşatan işlerini paylaşıyor. Çok sesli, çok anlamlı ve dinamik bir görsel karşılaşma ortaya çıkaran BASE 2019/ “Şimdi”, Türkiye’deki görsel sanat eğitimi ve pratikleri üzerine geniş, güncel ve günümüze özgü bir spektrum sundu” dedi.

BASE’DE BİR İLK: BASELECTED 1 SERGİSİ

Bu yıl ilk kez gerçekleşen BASELECTED 1, 2017 ve 2018 BASE sanatçılarının güncel yapıtlarından oluşan bir seçkiye ev sahipliği yaptı. Sergide Arek Qadrra, Aytuğ Aykut, Damla Yalçın, Dilara Göl, Duygu Aydoğan, Ece Kibaroğlu, Fatih Temiz, Hamza Kırbaş, Hina Barlas, İbrahim Erdoğan, Kübra Boy, Metin Alper Kurt, Ömer Sedat Yenidoğan, Seçil Büyükkan, Selen Tokgöz, Tevfik Altan Doyran, Uğur Bişirici olmak üzere 17 sanatçının eseri sergilendi.

BASE TALKS’TA SANAT DÜNYASINDAN DEĞERLİ İSİMLERİ YER ALDI

Geçtiğimiz yıl büyük ilgi gören ”BASE Talks” bu yıl da dopdolu programıyla, W Studios’da birbirinden özel söyleşilerle sanat dünyasını bir araya getirdi. 25 panelde yaklaşık 70 konuşmacıyı ağırlayan”BASE Talks”taAhmet Doğu İpek, Alp İşmen, Antonio Cosentino, Aslı Öymen, Atıf Akın, Ayşegül Kurtel, Ayça Telgeren, Belkıs Balpınar, Bengü Gün, Beral Madra, Burcu Tosun, Çağrı Saray, Çelenk Bafra, Ceren Erdem, Derya Yücel, Eda Gecikmez, Elif Uras, Emre Zeytinoğlu, Erdal Duman, Erdil Yaşaroğlu, Esra Aliçavuşoğlu, Evrim Altuğ, Fulya Çetin, Guido Casaretto, Gizem Akkoyunlu, Gülçin Aksoy, İnsel İnal, İpek Yeğinsu, İrem Sancı, Kezban Arca Batıbeki, Leyla Ünsal, Marcus Graf, Memed Erdener, Melda Narmanlı Çimen, Merih Akoğul, Meryem Uzunoğlu,Murat Germen, Murat Pilevneli, Nazım Dikbaş, Nazlı Çarmıklı, Nazlı Pektaş, Neriman Polat, Olgun Kaşıkçı, Osman Dinç, Osman Erden, Oya Delahaye, Ozan Bilgiseren, Ömer Özyürek, Özlem Yalım, Pınar Öğrenci,Reyhan Polat, Sarp Evliyagil, Sabiha Kurtulmuş,Saliha Yılmaz, Selçuk Artut, Selman Bilal, Server Demirtaş, Sibel Erdamar, Sinan Demirtaş, Sinan Logie, Tayfun Erdoğmuş, Tuna Ortaylı Kazıcı, Yasemin Özcan, Vahap Avşar, Zehra Çobanlı, Zeynep Tosun yer aldı.

KONUK ÜLKE ROMANYA’YDI

Romanya, BASE 2019’da Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi işbirliği ile konuk ülke olarak yer aldı. AB Konseyi 2019 dönem başkanlarından Romanya, bu yıl düzenlenecek olan BASE sergisinde Romen Güzel Sanatlar Fakülteleri’nden mezun olan 6 sanatçısı ile yer aldı. Türkiye’deki güzel sanatlar öğrencileri ile uluslararası bir karşılaşma niteliğinde yer alan sergi, ileriki yıllar devam edecek konuk ülke bölümünün ilk ülkesi olarak bu yıl sergide oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu