RESİMSANATTAN

Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının ölümsüz kadınları bu sergide!

1500 yıllık geç Roma- erken Bizans dönemine ait tarihi sarnıcın dokusu korunarak günümüze ulaştırılan Antik Otel, Rena Fili ve Feyza Zeybek’in Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının kraliçe ve sultanlarını ölümsüzlüştürdükleri eserlerinden oluşan ‘Ölümsüzlük’ sergisine ev sahipliği yapıyor.

Güzel Sanatlar mezunu ve sınıf arkadaşı olan görsel sanatçılar Rena Fili ve Feyza Zeybek, iki büyük imparatorluğun unutulmaz kadınlarını eserlerinde ölümsüzlüğe taşıyorlar. Hardan Art Team‘in düzenlediği serginin küratörlüğünü Dimitris Danis, asistanlığını ise Sinan İbrahim Beşe üstlendi. Rena Fili Bizans İmparatorluğunu, Feyza Zeybek ise Osmanlı İmparatorluğunu ele alıp inceliyor. Bu iki uzun süreçte en önemli saydıkları kadınlara ve onların tarihte bıraktıkları izlere odaklanıyorlar. Uzun yılların deneyimine sahip iki sanatçının ortak paydasını oluşturan birbirinden farklı olsa da ortak yönleri olan bu dünyaya hakim olmuş büyük imparatorlukların, dominant karakterli, sahnede veya sahne arkasında duran kadınlarının, tarihin akışını nasıl yönlendirdiklerinin simgesi, onların ölümsüzlüğü haline geliyor.

Sanatçılar, amaçlarının bir tarih dersi vermek olmadığını bu kadınları vesile ederek yaptığımız iyi ve kötü şeylerin unutulmasının imkansız olduğunu göstermek istediklerini söylediler. Bu projenin temel konusunun, İstanbul’un muhteşem tarihi, bu şehirde gelişip son bulan iki büyük İmparatorluğun kaderi ve bu kentte kendilerini ÖLÜMSÜZLÜĞE kadar taşıtacak ünlü, önemli kadınlarının hayatı olduğunu vurguladılar.

Sergi 2 Aralık 2018 tarihine kadar Antik Hotel‘de ziyaret edilebilir.

Antik Hotel İstanbul
Antik Cisterna sergi salonu, (-2 ve -3 katlar)
Beyazıt/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Başa dön tuşu