ETKİNLİKLERSANATTAN

Boğaziçi Üniversitesi’nde ‘Kennedy Caz’ Serisi

Kültür ve sanatın destekçisi olan Boğaziçi Üniversitesi, B+ etkinlikleri çerçevesinde “Kennedy Caz” başlıklı yeni bir konser serisi başlatıyor. Güney Kampüs’ün tarihi binalarından, geçmişi 1891 yılına uzanan Kennedy Lodge’un bahçesinde düzenlenecek konserlerin ilk konuğu 7 Mayıs akşamı saat 18.00’de Elif Çağlar olacak. “Kennedy Caz” etkinlikleri, 20 Mayıs Çarşamba akşamı saat 18.00’de gerçekleşecek Şevket Akıncı Band ile devam edecek.

‘KENNEDY CAZ’IN İLK KONUĞU ELİF ÇAĞLAR

Elif Çağlar New York, Queens College bünyesindeki The Aaron Copland School of Music’ten ödülle mezun olan ilk Türkiyeli müzisyen olarak tanınıyor. New York’ta 55 Bar, Nublu ve The Knitting Factory gibi önemli mekanlarda konserler veren Çağlar ayrıca, Uluslararası İstanbul Caz Festivali, 22. Akbank Caz Festivali, 2012 Bratislava Caz Günleri, 3. Priştine Caz Festivali, 2013 Lüksemburg Autumn Leaves Caz Festivali ve 24. Blues Festivali gibi birçok prestijli festivalde sahne aldı. Çağlar’ın ilk albümü “M-U-S-I-C”, Türkiye müzik tarihinde bir kadın caz vokalistinin tüm söz, müzik ve aranjmanlarını yazdığı, ilk İngilizce albüm oldu. Çağlar, “Blues ile Birlikte Hayata” albümüne, Chicagolu blues müzisyenleri Jimmy Burns ve Katherine Davis ile birlikte konuk oldu ve proje için özel olarak “Bluestanbul” adlı parçayı yazdı. 11. Radyo Boğaziçi Müzik Ödüllerinde “En İyi Caz Müzik Sanatçısı” ödülünü alan Çağlar, bugünlerde Aaron Parks (piyano), Harish Raghavan (kontrbas) ve Eric Harland (davul) gibi önemli müzisyenler birlikte ikinci caz albümünü yayınlamaya hazırlanıyor. Çağlar, Boğaziçi Üniversitesi’nde vereceği konserde sevilen parçalarını seslendirerek.

UNUTULMAZ CAZ ESERLERİNİ SESLENDİRECEK

Kennedy Caz’ın ikinci konuğu Şevket Akıncı Band ise gitarist, kompozitör, aranjör ve prodüktör Akıncı’nın liderliğinde müzikseverlerle buluşacak. Dünyaca ünlü Berklee College of Music’den mezun olan Akıncı, müzik kariyerinde cazdan avant-garde’a, country, folk ve klasik Türk müziğinden electronica’ya ve punk’a kadar birçok farklı türde kayıtlar yaptı, konserler verdi. Akıncı’nın folk bestelerinden oluşan “Uçurumda Açan” isimli ilk albümündeki “Sonbahar Kaçağı” bestesi, Roll Dergisi’nde son 30 yılın en iyi 100 şarkısı arasında yer aldı.

1990’ların sonlarında Neşet Ruacan ve Kamil Özler ile birlikte çalan Akıncı, 2000’lerde caz-rock grubu Lifeline’ı kurdu. 2004’te elektronik müzik sanatçısı Korhan Erel ile “audio-visual” ve “spoken word” grubu Mugwump’ı ve bir yıl sonra yine Korhan Erel’le birlikte özgür doğaçlama müzik grubu Islak Köpek’i oluşturdu. Lifeline ile çıkardığı iki ve Islak Köpek’le yayınladığı üç albümün ardından, “Century” adlı özgür caz albümünü sunan Akıncı, Boğaziçi Üniversitesi’nde cazseverlere unutulmaz saatler yaşatacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı