SANATTAN

BOZCAADA SANAT ÇALIŞTAYI, ‘BİR SERGİ VE BİR BİLDİRİ’ İLE TAMAMLANDI!

Bu sene ilk kez 03-10 Haziran 2018 tarihleri arasında düzenlenen “Bozcaada Sanat Çalıştayı”, 16 sanatçının katılımıyla Bozcaada Destina Suit Otel’de düzenlendi.

Ayşe Yeğin, Barış Mengütay, Beksultan Oğuz, Ceyda Hüseyinoğlu, Erhan Ateşlenmek, Fatih Şimşek, Filiz Kallenci, Gafur Uzuner, Işıl Çelik, Mehmet Kar, Melda Yaramış, Mustafa Günen, Nesrin İçen, Serhat Alparslan, Yıldız Yılmaz Kaçar ve Zeynep Güldoğdu gibi farklı disiplinlerden bir araya gelen sanatçıların ürettikleri eserler, çalıştay sonrasında Veysel Boğatepe’nin küratörlüğünde 09 Haziran 2018 tarihinde Bozcaada Cumhuriyet Meydanı’nda sergilendi.

Serginin açılışı Bozcaada Kaymakamı Mustafa Akın tarafından yapılırken Türk Sanat Tarihinin önemli isimlerinden Özdemir Altan’a da teşekkür plaketi takdim edildi.

Bozcaada Sanat Çalıştayı, 3-10 Haziran 2018 tarihleri arasında, Oğuz Kemal Özkan koordinatörlüğünde Bozcaada Destina Suit Otel’de Bozcaada Destina Otel ana sponsorluğunda, Ek Dergi, KitaptanSanattan.com, TurkishArtNews.com – TurkishArtLine.com medya sponsorluğu, Colorbox ve Winsor&Newton malzeme desteğiyle gerçekleşti.

Çalıştayda üretilen eserleri KitaptanSanattan.com Online sergi bölümünden izleyebilirsiniz.

Amacı, sanatın gücünü her alana yaymak, farklı yaş gruplarından sanatçıların birbirleriyle tecrübe paylaşımını sağlamak ve sanatsal anlamda hem ülkemizin hem Türk Sanatı’nın geçtiği bu sıkıntılı dönemde bir farkındalık yaratmak olan Bozcaada Sanat Çalıştayı’nda sanatçılar bir hafta süre içerisinde eser üretmelerinin yanı sıra yaptıkları toplantılarla çalıştayın amacı ve sonucu ile ilgili bir bildiri yayınladı.

Sanatçılar, sorunlarını ve beklentilerini Bozcaada Sanat Çalıştayı Sonuç Bildirisi’nde şu şekilde dile getirdi:

– Bozcaada Sanat Çalıştayı, sanatçılara alternatif bir alan yaratmış ve fikir-tecrübe paylaşımını sağlamıştır. Bu tarz çalıştaylar, sanatçılar açısından rutinleşmeden, sanatçıya eser üretimi konusunda konu ve sayı açısından özgür bırakarak ve telif hakları da düşünülerek gerçekleştirilmelidir. Ayrıca çalıştay düzenleyecek özel girişimler desteklenmeli ve çalıştayların ülkemizde az sayıda olan koleksiyoner sayısına da katkısı olmalıdır.

– Çalıştaylar daha fazla sanatseverin izleyebileceği alanlarda gerçekleştirilmeli, workshoplar düzenlenmeli, sanatseverlere çalıştaylar sonunda verilecek hediyelerle sanata olan ilgi arttırılmalıdır.

– Çalıştaylar, süre açısından geniş ve çalışma şartları açısından özgür ortamlarda yapılmalı, sergilerle desteklenerek sanatçılara eserlerini izleyiciye ulaştırma noktasında alternatif bir mecra haline getirilmelidir.

– Çalıştaylarda sanatın ilerlemesinde önemli unsurlardan biri olan yetenekli gençlere daha fazla yer verilmelidir.

– Çalıştaylarda, farklı disiplinlerden sanatçılar bir araya getirilmeli ve farklı disiplinlerin yaratacağı etkileşimin Türk Çağdaş Sanatına katkısı tartışılmalı ve sağlanmalıdır.

– Çalıştaylara katılımlar, başvuru modeli ile yapılmalı ve bu suretle belli gruplarla yinelenen organizasyonlar olmaktan çıkarılmalıdır.

– Çalıştaylarda düzenlenecek panel ve söyleşilerde sanatçıların hakları ve sorunları ele alınmalıdır. Alınan kararlar, ilgililere hem davetler yoluyla hem de deklarasyonlarla duyurulmalıdır.

– Bozcaada Sanat Çalıştayı, yaşam pratiği içinde çok uzun zaman alabilecek tanışma, kaynaşma, ortak platformlar inşa etmeyi ve deneyimlerin aktarılmasını nispeten daha kısa sürede sağlamıştır. Sanatçıların, çalıştay sonrası sanat hayatlarında karşılaşacakları sorunlarda birlik, beraberlik ve paylaşım içerisinde olmaya devam etmeleri faydalı olacaktır.

– Bozcaada Sanat Çalıştayı, çalıştayın hikayesini anlatan bir kısa belgesel film ve çalıştay kataloğu ile belgelenecektir.

– Bozcaada Sanat Çalıştayı’nın tekrarlanması halinde bu bildiride yayınlanan maddeler temel ilkeler olacaktır.

Bildiride İmzası olan Sanatçılar:

Ayşe Yeğin,
Barış Mengütay,
Beksultan Oğuz,
Ceyda Hüseyinoğlu,
Erhan Ateşlenmek,
Fatih Şimşek,
Filiz Kallenci,
Gafur Uzuner,
Işıl Çelik,
Mehmet Kar,
Melda Yaramış,
Mustafa Günen,
Nesrin İçen,
Serhat Alparslan,
Yıldız Yılmaz Kaçar,
Zeynep Güldoğdu

Koordinatör: Oğuz Kemal Özkan

Başa dön tuşu