SANATTAN

Bu Heykeller ‘Saygı’yı Hak Ediyor!

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Respect / Saygı II adlı Karma Heykel Sergisi, Nişantaşı Bozlu Art Project’de açıldı.

Küratörlüğünü Oğuz Erten’in yaptığı Respect / Saygı II isimli, Türk heykelinin dokuz önemli sanatçısı Mehmet Aksoy, Rahmi Aksungur, Aloş, Koray Ariş, Server Demirtaş, Osman Dinç, Candeğer Fürtun, Meriç Hızal ve Seyhun Topuz‘un yapıtlarının yer aldığı sergi, üçüncü boyutun derinliği üzerine düşünmeye çağırıyor.

Ülkemizde heykele bakış açısı ile ilgili geçilen sancılı döneme eleştirel bir söylem ve izleyiciyi değiştiren, dönüştüren eserlerle sanat yapıtının çok yönlü yapısına piyasa koşullarından bağımsız bir ‘Saygı’ niteliği taşıyan bu sergi, yeni okumalara ilham vermeyi amaçlayarak sanat dünyasında farkındalık yaratıyor.

IMG_1167

 

Bir dönem ucube heykel tartışmaları ile gündeme oturan heykeltıraş Mehmet Aksoy, ritüelistik bir eylem ve bilgelikle ortaya çıkardığı 3 eseriyle bu sergiye katılıyor.

 

Kütle, zaman ve ölçek ilişkisinde türlü nesnelere mekan yaratan heykeltıraş Rahmi Aksungur, izleyiciyi bu nesnelerin içine davet ediyor ve insanla ilişkisi üzerine eserlerini sergiliyor.

IMG_1171

 

Ali Teoman Germaner(Aloş),  doğaüstü varlıklar ve fantastik biçimleme  anlayışı ile yerle gök arasında bilgelik, bereket ve umut dağıtan eserleriyle bir kez daha sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

 

 

 

İzleyende dokunma arzusu yaratan eserleriyle Koray Ariş, dokunanın iradesiyle değişen sesi ve ritmi yakalamayı bahşediyor eserlerinde.

Dudak, göz, el, dili ve hatta tüm bir bedeni makine estetiği ile buluşturan Server Demirtaş, kimi zaman lirik, kimi zaman politik ve çoğunlukla da mizahi bir tavırla iletişime geçen eserleriyle izleyiciyi buluşturuyor.

Osman Dinç, heykelin dilini çözen malzemenin egemenliğini tüm çıplaklığıyla ortaya seriyor.

Candeğer Furtun, topraktan seramiğe dönüşen eserlerinde erkek egemen kültüre iç tepkiyi harekete geçirecek sembolleri izleyiciye sunuyor.

Soyut heykelin güncel meselelere odaklanan temsilcisi olan Meriç Hızal‘ın eserlerinde, töre cinayetine kurban giden Güldünya, ellerinden hayalleri alınan çocuklar, çocuk gelinler yaşamaya devam ediyor.

1970’lerden beri geometrinin üç temeli kare, daire ve üçgen formlarıyla boşluğu saran, boşlukta iz bırakan ve onu görünür yapan heykeller yapan Seyhun Topuz, matematikle düşünüp, ruhla sarmaladığı boşluğa çağırıyor.

2 Şubat – 15 Mart 2016 tarihleri arasında ‘Respect & Saygı’  adlı bu sergi Bozlu Art Project Nişantaşı‘nda ziyaret edilebilir.

Bozlu Art Project Nişantaşı
Teşvikiye Cad. 45/1
Nişantaşı/İstanbul[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_images_carousel images=”5036,5037,5038,5039,5033,5040,5041,5042,5043,5044,5045,5046,5047,5048,5049,5050,5051″ onclick=”link_image” custom_links_target=”_self” mode=”horizontal” speed=”5000″ slides_per_view=”1″ title=”ESERLER”][/vc_column][/vc_row]

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı