ETKİNLİKLERSERGİ

Claire Arkas, ‘Bir Zamanda, Bin Biçimde’ İle Imoga Art Space’de

Imoga Art Space, Claire Arkas’ın  “Bir Zamanda, Bin Biçimde” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor.
Ressam Claire Arkas’ın bireyin farkındalık ve yabancılaşma hallerine yoğunlaştığı, manzara ve ‘nü’ çalışmalarını da içeren son dönem eserleri, 9-31 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Kuzguncuk’taki mekanında gezilebilir.

Yurtdışının yanı sıra İstanbul ve İzmir’de açtığı 20’ye yakın sergi ile kariyerini biçimlendiren ressam Claire Arkas‘ın, farklı teknik ve içerikteki son dönem eserlerini içeren 13’üncü kişisel sergisi İstanbul’da açılıyor.

Sanatçının tuval üzeri yağlıboya (T.Ü.Y.B.), akrilik, pastel, guaj ve suluboya ile mürekkep gibi pek çok malzemeyle yola çıktığı IMOGA Art Space sergisi, ‘manzara’, ‘nü’ ve ‘figüratif’ ağırlıklı üretimlerinden oluşuyor.

Arkas’ın “Bir Zamanda, Bin Biçimde” başlığı ile sunduğu sergisine hâkim ‘manzara’, ‘nü’ ve ‘figüratif’ konulu yaklaşık 30 adet yapıt, günümüz bireyinin farkındalık ve yabancılaşma halleri arasında salınan eleştirel, esnek ve araştırmacı üretimlerini bir araya getiriyor.

9-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında İstanbul Kuzguncuk’taki Imoga Art Space’de izlenebilecek eserler, resim sanatında ‘biçim’i izleyicilerine hem bir problem, hem de çözüm olarak önerirken, ressam Arkas önceki sergilerine hakim olduğu gibi bu kez de “gözleriyle ektiğini, elleriyle biçerek, zamana bırakıyor ve meyvelerini alıyor.” Bir başka deyimle, “Arkas’ın seçilmiş anlara odaklandığı çalışmalarında zaman ve mekân duygusu, giderek birbiri içinden daha fazla geçerek, yüzey üzerinde yeni, özgün bir temsile doğru ilerliyor.”

Sanatçının yeni sergisinde görülen çalışmalar “Baktığımız ‘şey’i, nereye kadar, ne büyüklükle sahiplenebiliriz?” “Baktığımız göze nereye kadar, ne samimiyetle takılırız?” ve “Baktığımız ‘yer’de kalmak, bütüne, büyük resme ihanet midir?” gibi birçok soru işaretini de yine üretken, deneyci bir karakterle ziyaretçilerle paylaşıyor.

Claire Arkas, 'Bir Zamanda, Bin Biçimde' İle Imoga Art Space'de

Claire Arkas Kimdir?

1978’de İzmir’de doğdu. 1997-1999 arasında İsviçre Sierre’deki Ecole Cantonale d’Arts du Valais’in hazırlık kısmını tamamladı. 2000-2003 arasında Paris’te, Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts’ta eğitimini sürdürdü. Bu süreçte gravür, resim, litografi eğitimi alan Arkas, sanat çalışmalarını özellikle karakalem, litografi ve yağlı boya alanlarında sürdürüyor. 2004’ten bu yana yurt içi ve yurtdışında yirmiye yakın sergi açan sanatçı, 2015’te de İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi’nde (İGSM) özgün baskı çalışmaları yaptı. Arkas, yaşamını ve çalışmalarını İstanbul’da sürdürüyor.

Meri İstiroti İle Sağlık Sektöründe Kadın Liderliğin ve Sanatın İş Hayatına Etkisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu