TİYATROTİYATRO OYUNLARI

Devlet Tiyatroları 11. Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali başladı

Devlet Tiyatroları tarafından düzenlenen “Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali” dünyadan ve Türkiye’den önemli tiyatro oyunlarını 11’inci kez Antalya’da sanatseverlerle buluşturuyor.

21 Haziran Pazartesi günü açık havada perdelerini açacak olan festivalde ‘Türkiye’den ve yurtdışından ikişer olmak üzere toplam 4 farklı oyun sahnelenecek.

FESTİVAL, 1 TEMMUZ PERŞEMBE GÜNÜNE KADAR SÜRECEK

Festival, 1 Temmuz Perşembe gününe kadar devam edecek. Antalya Devlet Tiyatrosu‘nun ev sahipliğinde, günümüz tiyatrosunu geçmişin sahnesinde sergilemek amacıyla yola çıkılarak hazırlanan festival, Türkiye’nin tarihi sanatsal dokusunu uluslararası bir platformda paylaşmayı hedefliyor.

AÇILIŞI ANKARA DEVLET TİYATROSU YAPACAK

Festivalin açılışı Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen ‘Anna Karenina’ adlı tiyatro oyunuyla, 21 Haziran Pazartesi günü saat 20.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi bahçesine kurulan Açıkhava Sahnesi‘nde gerçekleşecek. Lev Tolstoy’un yazdığı, Helen Edmundson’un oyunlaştırdığı, Cevat Çapan’ın dilimize çevirdiği ve Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürü İpek Atagün Gezener’in yönettiği oyun, 19. yüzyıl Rusya’sında toplumun kurallarının sorgulanacağı, zaman zaman da toplumun kurallarının bireyi sorgulayacağı, Anna Karenina’nın Kont Vronski’yi ilk kez bir tren garında görerek başlayan o büyük aşk hikâyesini anlatıyor.

Bir dünya klasiği olan oyunun dekor ve ışık tasarımı Kerem Çetinel’e, kostüm tasarımı Esra Selah’a, dans düzeni Aslı Güneş Sümer’e ve müzikleri Ekin Eti’ye ait. Aynı ailenin farklı üyelerinin yalnızlığını ve iletişim kuramama durumunu mizah yoluyla keşfeden bir hikaye olan İspanya Kulunka Tiyatrosu‘nun sahnelediği ‘Yalnızlar’ adlı oyun ise 28 ve 29 Haziran tarihlerinde saat 20.00’de Açıkhava Sahnesi‘nde tiyatroseverlerle buluşacak. Ciddiyeti kahkahayla harmanlayan, tek söz söylemeden, hareket ve sürprizlerle seyirciyi düşünmeye yönlendiren maske tiyatrosu türünün en iyi örneklerinden olan oyun, ilk gösteriminden bu yana pek çok farklı ülkede 150’den fazla kez sahnelenerek, övgü ve ödüllerin de sahibi oldu.

DEVLET TİYATROLARI GENEL MÜDÜRÜ MUSTAFA KURT: FESTİVAL SAYESİNDE İNSANA TİYATRO ILE ULAŞIYORUZ

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt dünya tiyatrosunun doğduğu Antalya’da düzenledikleri festival sayesinde her kültürden, her renkten ve her düşünceden insana tiyatro ile ulaşabildiklerini belirterek, dünya tiyatrosunu, tiyatronun doğduğu topraklardan bu festival aracığıyla Antalyalı sanatseverlerle buluşturduklarını ifade etti. Kurt Antalyalı tiyatroseverlerin yoğun ilgisinden duyduğu memnuniyeti de dile getirerek şöyle konuştu;

Devlet Tiyatroları olarak ne zaman Antalya’da perde açsak buna antik tiyatrolar da dahil sanatseverlerin yoğun teveccühüne ve ilgisine mazhar oluyoruz.

Örneğin, bu sene mart ayında, Yunus Emre ve Türkçe yılı kapsamında, Aspendos Antik Tiyatrosunun 2 bin yıllık tarihi atmosferinde sahnelediğimiz ‘Bizim Yunus’ adlı oyunumuzu yaklaşık 2 bin kişi ilgiyle izledi. Antalya halkının aynı şekilde festivalde de bizleri yalnız bırakmayacağına inanıyor ve hepsine şimdiden iyi seyirler diliyorum.

Antalya Devlet Tiyatrosu Müdürü Alpay Aksum da “Tüm dünyanın içinde bulunduğu şu zor günlerde küresel salgın sürecinin etkilediği yaşamlarımızda bir nefes, bir can ve bir heyecan olma umudu ile Devlet Tiyatroları, Antalya 11. Uluslararası Tiyatro Festivali’mizle sizlere merhaba demenin mutluluğu içindeyiz” dedi.

Bu yıl da birbirinden eşsiz oyunların yer aldığı festivalde, İspanya ve Kazakistan’dan 2 yabancı grup ve Türkiye’den de 2 yerli grup, 4 farklı oyunla 8 temsil verecek. İspanya ‘Yalnızlar’ı, Kazakistan ‘Yalnızlık’ı, Ankara Devlet Tiyatrosu ‘Anna Karenina’yı ve Diyarbakır Devlet Tiyatrosu ‘Kürk Mantolu Madonna’yı sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Festivali Bugüne Kadar 120 Bin Sanatsever İzledi Devlet Tiyatroları, Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali, geçtiğimiz 10 yılda, 53 ülkeden, 70 farklı yabancı tiyatro grubunu ve binden fazla sanatçıyı ağırladı. Festivalde şimdiye kadar toplam 102 oyun ve 204 temsil gerçekleştirildi ve sahnelenen oyunları 120 bin sanatsever izledi. Festival programıyla ilgili detaylı bilgiye www.devtiyatro.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı