SANATTAN

EN ÜNLÜ 10 POP ART ESERİ

Tüketim çılgınlığı yaşayan bir toplum içerisinde popüler kültüre değer katan, gündelik yaşam nesnelerini, kitlesel medyayı, reklamları, çizgi roman karelerini, billboardları, televizyon ve sinema kişilerini-figürlerini kullanan Pop Art, ‘Popüler Sanat’ın kısaltılmış adıdır. 1950’lerde başlayan Pop Art akımı, soyut dışavurumculuğa tepki olarak doğar.

İşte Pop Art akımının en ünlü sanatçıları ve eserleri:

#10 Tom Wesselmann, STILL LIFE SERİSİ, 1962

Still Life by Tom Wesselmann

Wesselmann’ın Still Life serisi Pop Art sanatının en popüler eserleri arasında yer alır. Bu çalışma (Natürmort # 30), Tom’un sokakta bulduğu tüketim mallarının resim, heykel ve kolajlarının birleşimidir.

#9 Peter Blake, ON THE BALCONY, 1955 – 1957

On the Balcony by Peter Blake

İngiliz pop sanatının ikonik bir parçası olan ‘On the Balcony’, pop kültürünün görüntülerini güzel sanatlarla birleştiriyor. İş bir kolaj gibi görünüyor ama tamamen boyanarak yapılmış. Resim Edouard Manet’in The Balcony’ini tutan bir çocuk; Rozetler; ve dergilerden oluşuyor.

#8 Eduardo Paolozzi, I WAS A RICH MAN’S PLAYTHING, 1947

I was a Rich Man's Plaything by Eduardo Paolozzi

Bu kolaj, pop kelimesinin kullanıldığı ilk “pop art” eseridir. “İtiraflar” adı verilen bir derginin kapağı büyük parça kolajın üçte ikisini kapsıyor.

#7 Jasper Johns, FLAG, 1954 – 1955

Flag by Jasper Johns

Jasper Johns’un en ünlü eserleri arasındadır. Sanatçı ilk Amerikan bayrağını 1954-55 yılları arasında yaptı. Eser şimdi New York’ta MoMA’da sergileniyor.

#6 Richard Hamilton, JUST WHAT IS IT THAT MAKES TODAY’S HOMES SO DIFFERENT, SO APPEALING?, 1956

Just what is it that makes today's homes so different, so appealing by Richard Hamilton
Günümüz Evlerini Bu Kadar Farklı ve Bu Kadar Baştan Çıkarıcı Yapan Nedir?

Amerikan dergilerinden alınan görüntülerden oluşan bu kolaj, Pop Art’ın ikonik statüye ulaşan ilk eseriydi.

#5 Roy Lichtenstein, DROWNING GIRL, 1963

Drowning Girl by Roy Lichtenstein

Lichtenstein’in abartılı, büyük ve belirgin çizimleri sanatçı tarafından “olabildiğince yapay” olarak tanımlanır. En ünlü eserleri 1963 yılında yaptığı Whaam! ve Drowning Girl olmuştur. Döneminin en etkili romantik komedi karikatürü olmuştur.

#4 David Hockney, A BIGGER SPLASH, 1967

A Bigger Splash by David Hockney

Hockney tarafından yapılan bu ünlü tablo modern bir evin bahçesinde bulunan yüzme havuzundaki su sıçramasını gösteriyor.

#3 Andy Warhol, CAMPBELL’S SOUP CANS, 1962

Campbell's Soup Cans by Andy Warhol

Warhol’un Campbell’in Çorba Kaseleri eseri, pop sanatının ABD’de büyük bir sanat hareketi haline gelmesine yol açan sanat eseridir. Tarzı ile soyut dışavurumculuk tekniği ve felsefesine karşı çıktığı için doğan tartışmalar, Andy Warhol’u önde gelen ve en tanınmış pop sanatçısı yaptı.

#2 Roy Lichtenstein, WHAAM!, 1963

Whaam! by Roy Lichtenstein

Lichtenstein’ın en iyi ve en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilir.

#1 Andy Warhol, MARILYN DIPTYCH, 1962

Marilyn Diptych by Andy Warhol
Marilyn Diptych

Marilyn Monroe Ağustos 1962’de öldü. Warhol, sonraki haftalarda 1953’te çekilen Niagara film afişinde yer alan Marilyn’in elli imgesini içeren bu şaheseri yaptı. Pop sanatının ikonik bir sembolü olarak kabul edilen Marilyn Diptych, The Guardian tarafından yapılan bir ankette modern sanatın en etkili üçüncü eseri seçildi.

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı