KİTAP

“Endülüs’ü Farklı Gezmek”

Haluk İnanıcı’nın kaleminden bambaşka bir Endülüs:
Turist gibi gezmeyi sevmeyenler için
“Endülüs’ü Farklı Gezmek” raflarda

Avrupa’nın en eski sarayına ev sahipliği yapan tarihi Endülüs bölgesini, bu coğrafyada hüküm sürmüş farklı medeniyetlerin izleri üzerinden, tarafsız bir bakışla aktaran “Endülüs’ü Farklı Gezmek” kitabı raflarda yerini aldı. Haluk İnanıcı’nın, İletişim Yayınları’ndan çıkan kitabı, bölgenin şehir turlarında rastlanamayacak, bilinmeyen yönlerine ışık tutuyor. Okuyucu kitabın sunduğu benzersiz kültür ve tarih yolculuğunun içinde kendini Endülüs’e seyahat planı yaparken buluyor.

Haluk İnanıcı, “Endülüs’ü Farklı Gezmek” adlı yeni kitabında, üç semavi dinin kültürel geçmişini barındıran tarihi Endülüs kentlerini, kamerasına kaydettiği renkli görüntüler eşliğinde okuyucuyla buluşturuyor. Dünya tarihinde kendine has bir yeri olan Endülüs bölgesini kültürel, mimari ve sosyal yapısı başta olmak üzere hiçbir özelliğini göz ardı etmeden anlatan İnanıcı, okurlarını hem bir kültür yolculuğuna çıkarıyor hem de bölgeyi gezmek isteyenler için heyecan dolu bir rota yaratıyor.

Batı İslâm uygarlığının merkezi

Yaklaşık dört yüzyıl boyunca Hıristiyan, Müslüman ve Yahudiler’in beraberce yaşam sürdüğü Endülüs, Batı İslâm Uygarlığı için önemli bir merkezdir. Bu etkinin kültür-sanat alanındaki yansımalarını detaylıca incelendiği kitabında İnanıcı, Rönesans’a temel oluşturan Kurtuba (Cordoba) ve Toledo okulları üzerinden, bölgenin önemli düşünürleri ve siyasi düşünce tarihine ilişkin bilgileri de “Endülüs’ü Farklı Gezmek” isteyenler için bir araya getiriyor.

Büyülü bir kültür ve tarih yolculuğu

Okuru kendi merak labirentine çeken bu özel kitap; Avrupa’nın en yaşlı sarayı Alkazar, Rodrigo’nun gitar konçertosu, Lorca’nın Kanlı Düğünü, ünlü opera karakteri Carmen’in tütün fabrikası, Cervantes’in Donkişot’u, Picasso’nun Guernica’sı gibi simsegel isim ve mekanlar eşliğinde büyülü bir kültür ve tarih yolculuğu vadediyor.

Haluk İnanıcı, kitabı yazma nedenini şu kelimelerle ifade ediyor: “İstedim ki, Endülüs’ü gezenler benim hissettiklerimi hissetsin, yaklaşık dokuz asırlık bir uygarlığın izlerini sürerken kulağıma dolan ezgileri, dudağımdan dökülen şiirleri dinlesin.”

Haluk İnanıcı Kimdir?

Çocukluğunu İstanbul’un Tophane, Galata, Bayrampaşa, Karagümrük semtlerinde geçiren Haluk İnanıcı, 1983 yılından bu yana serbest avukatlık yapıyor. Mesleki yayınlarının yanı sıra roman ve gezi yazıları kaleme alan İnanıcı’nın yayımlanmış kitapları arasında, 21. Yüzyılda Avukatlık ve Baro (Legal Yayınevi, 2008); Rugan Ayakkabılı Teğmen (Everest Yayınları, 2010), Parçalanmış Adalet (İletişim Yayınları, 2011); Dinle Lisa (İletişim Yayınları, 2013); Türkiye’de Hukuku Yeniden Düşünmek (İletişim Yayınları, 2015); Aşkın Yedi Menzili (İletişim Yayınları, 2016), Endülüs’ü Farklı Gezmek (İletişim Yayınları, 2019) bulunuyor.

Bu kitaba Kitapdevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/kitap/edebiyat/endulusu-farkli-gezmek-haluk-inanici/

Başa dön tuşu