SANATTAN

Erdoğan Karayel’in Yaşayan Portreleri

Erdoğan Karayel’in çizgileriyle kalplerde yer etmiş insan portreleri Schneidertempel Sanat Galerisi’nde açıldı. 

Dostları ve sanatseverlerin yoğun ilgisi ile açılan sergide 50 portre yer alıyor. Bunlar arasında başta Atatürk olmak üzere, Maryln Monroe, Müslüm Gürses, Berkin Elvan ve daha bir çok sevilen portre çalışması yer alıyor. Her bir portre değişik teknikler kullanılarak yapılmış, kimi çizim, kimi grafik, kimi bilgisayar ortamında hazırlanmış. Sergideki portreler aynı zamanda konuşuyor. Her portrede bir konuşma balonu ve içinde kişinin kendi sözleri yer alıyor.

M.S.Ü Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik sanatlar mezunu olan sanatçı, önce resim çalışmaları yaparken ardından karikatüre yöneliyor. 5 kişisel karikatür albümü yayınlanmış olan sanatçı ‘Daimler (Mercedes) Art Collection’a giren ilk Türk karikatür sanatçısıdır. Katıldığı ulusal ve uluslararası karikatür yarışmalarında toplam 41 ödülü olan Erdoğan Karayel, DON Quicchotte e -Mizah Dergisi’nin genel yayın yönetmenidir.
Sanatçı ayrıca 100 karikatürcünün yer aldığı ‘Mülteciler’ sergisinin de küratörlüğünü yaptı. Sergi Stuttgart ve Lautenbach kentlerinde Daimler AG tarafından sergilendi.

‘Çizgilerde Yaşayan Portreler’ sergisi 30 Eylül 2018 tarihine kadar Schneidertempel Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilir.

Schneidertempel Sanat Merkezi
Bankalar Cad. Felek Sokak No:1
Karaköy/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Sergide Bedri Koraman’ın portresi dahil 50 portre yer alıyor:
M. K. Atatürk, Oğuz Aral, Suavi Süalp, Levent Kırca, Robin Gibb, Abidin Dino, Aydın Boysan, Leonord Nimoy, Nazım Hikmet, Ahmet Kaya, Berkin Elvan, Aziz Nesin, Can Yücel, Münir Özkul, Cem Karaca, Gabriel Garcia Marquez, Deniz Gezmiş, Che Guevara, Galip Tekin, Barış Manço, Müslüm Gürses, Karl Marx, Yaşar Kemal, Necati Abacı, Ragıp Derin, Mahir Çayan, Tuncel Kurtiz, Zeki Alasya, Tarık Akan, Prof. Mustafa Aslıer, Robin Williams, Kazım Koyuncu, Leonard Cohen, Aşık Veysel, Hrant Dink, Marilyn Monroe, Ruhi Su, Rıfat Ilgaz, Yılmaz Güney, Frida Kahlo, Ferruh Doğan, Bedri Koraman, Ali İsmail Korkmaz, B. B. King, Uğur Mumcu, Kayahan, Bob Marley, Charles Bukowski, Amy Winehouse, Sabahattin Ali.

Haber-Fotoğraf: Nihal Güres

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı