MÜZİKSANATTAN

EUROVISION’a yıllardır katılmayan Türkiye, EUROVISIONUR sayesinde özlem gideriyor!

Youtube’da yavaş yavaş kendisine geniş bir kitle kazanmaya başlayan Eurovisionur’da, dünden bugüne yerli yabancı en güzel Eurovision şarkıları oyuncu Onur Gürsoy tarafından kendi dillerinde hücum kayıt olarak seslendiriliyor. Kayıt sırasında Onur Gürsoy’a gitarda Doğan Yazıcı, Mehmet Bahadır Kara ve Adar Çiçek, basgitarda Doğangün Tükengün, kemanda Çağrı Sever, kajonda Redur Aydemir ve Ali Aslan, saksafon ve klarnette Özcan Karakoç eşlik ediyor. Onur Gürsoy, Eurovision şarkı yarışmasının ilk kez düzenlendiği 1956 yılından günümüze kadar Eurovision’a katılmış olan 40’tan fazla ülkenin şarkılarını kendi dillerinde seslendirecek. Yani 40 küsur farklı dilde şarkılar söyleyecek.

Eurovision şarkı yarışmalarını uzun yıllardır severek takip eden, farklı ülkelerden şarkıları dinleyen Onur Gürsoy bu şarkıları kendi dillerinde doğru şekilde öğrenme girişimlerinde bulunduğu sırada Eurovisionur projesi aklına geldi. Projeyi Eurovisionur Tv Youtube kanalında başlatan Onur Gürsoy ilerleyen zamanlarda farklı platformlarda da yer alacak.

Eurovisionur’un Amacı Nedir?

Uzun yıllar sürecek olan projenin amaçları arasında Eurovision ruhunu canlı tutmak, dünyanın en büyük müzik organizasyonuna katılmaya bir süreliğine ara vermiş olsa da, Türkiye’ye, Eurovision’a olan ilginin devam ettiğini göstermek, Eurovision şarkılarını daha geniş kitlelere ulaştırmak, diğer ülkelerle Türkiye arasında dostluk köprüsü ve bağ kurmak ve Türkiye’ye karşı ön yargıları ortadan kaldırmak yer alıyor.

Eurovisionur Projesinin İçeriği Nasıl?

Tamamen dostluk çatısı altında düşünülmüş bir proje olan ve Türkiye’nin 2004 Eurovision Şarkı Yarışmasına ev sahipliği yaptığı yıl kullandığı slogan olan “Aynı Gök Kubbe Altında” sloganıyla yola çıkan Eurovisionur’da Türk Bayrağı’nın altında bütün ülkelerin şarkıları söyleniyor. Tıpkı Eurovision yarışmasında olduğu gibi hafta içi Cuma akşamları öncelikle Postcard adı verilen 30-40 saniyelik bir video yayınlanıyor. Bu videolarda Onur Gürsoy’un normal hayatında yapmakta olduğu aktiviteler kısa bir hikâyeyle anlatılıyor, ardından sıradaki ülke ve Eurovision yılının duyurusu yapılıyor. Pazar akşamı ise o ülkeye ve seneye ait şarkı Onur Gürsoy ve ekibi tarafından seslendiriliyor. Tüm videolar Youtube’da Eurovisionur Tv kanalında yer alıyor. Onur Gürsoy, Eurovision şarkılarını zaman zaman farklı stüdyolarda, mekânlarda, şehirlerde farklı müzisyenler eşliğinde söyleyecek, ünlü simalarla da düet ve röportajlar yapacak.

Projeye destek veren kurumlar; Kontaş İnşaat ( www.kontasinsaat.com.tr ), Bigmar Marketleri ( www.bigmar.com.tr ), Asya Müzik ( www.asyamuzik.com ), Akustik Kafası ( www.youtube.com/akustikkafasi ), İki Kıta Medya Yapım ( www.ikikita.com )

Onur Gürsoy Kimdir?

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Tv Bölümü mezunu olan, oyunculuk eğitimi alarak birçok reklâm, dizi ve sinema filminde rol alan, aynı zamanda kendisi de kısa film sektörüne ödüllü işler yapan Onur Gürsoy’un herhangi bir müzik ve ses eğitimi bulunmuyor. Kendisi, şarkı söylemeyi çok seviyor; çok güzel ya da çok kötü söylediğini düşünmüyor, ortalama, kabul edilebilir bir sesi ve yorumu olduğunu düşünüyor ama daha iyi şarkı söyleyebilmek için her gün düzenli olarak temel egzersizler yapıyor. Onun için asıl önemli olan, gelip geçici dünyada hayallerinin peşinden koşmak, anın keyfine varmak, insanlara, doğaya, hayvanlara, dünyaya güzellikler katabilmek.

Eurovisionur projesini yakından takip etmek ve videolara ulaşmak için;

https://www.youtube.com/eurovisionurtv

Başa dön tuşu