ETKİNLİKLERSERGİ

Evin Sanat’ta ‘Yeniden Cesur Dünya’

Evin Sanat Galerisi, Osman Nuri İyem’in küratörlüğünü gerçekleştireceği “Yeniden Cesur Dünya” sergisine 21 Mart – 29 Nisan 2023 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Sergi galerinin temsil ettiği, yıllar içinde çalıştığı ve yeni birliktelikler kurduğu sanatçıların zamana yayılan yapıtlarından oluşuyor. Sergide Rahmi Aksungur, Setenay Alpsoy, Tuğçe Arıöz, Ahmet Elhan, Neş’e Erdok, Kader Genç, Hakan Gürsoytrak, Nasip İyem, Nuri İyem, Işıl Şimşek, Temür Köran, Emin Turan ve Devin Oktar Yalkın’ın yapıtları yer alıyor.

Serginin ismine ilham veren Aldous Huxley’in kanonik romanı Cesur Yeni Dünya, biyopolitikalar yoluyla tek bir merkezden yönetilen bir toplumu anlatır. Vatandaşlarına ütopya olarak sunulan bu dünyada savaşlar ve yoksulluk ile birlikte aile, kültürel çeşitlilik ve güzel sanatlar da ortadan kaldırılmıştır.

Serginin kavramsal çerçevesi, krizlerin ve baskıların giderek arttığı günümüz dünyasını “Yeniden Cesur Dünya” olarak tanımlıyor. Ancak sergi, küratöryel metinde anlatılan Yeniden Cesur Dünya’yı tasvir etme iddiasında değil; romanda olduğu gibi gerçek hayatta da ‘feda edilmek’ zorunda kalınan güzel sanatlara sahip çıkma çabasındadır. İyem’e göre gerçek sanat, anlamak, anlamlandırmak, duygulanımlandırmak konusunda sorumluluk almaktan kaçmaz, kolaya kaçmaz ve bir başkasını suçlamaz; sorumluluk sahibidir.

Sergi ise Foucault‘nun Söylemin Birlikleri isimli makalesinden yola çıkarak, Evin Sanat Galerisi’nin geride bıraktığı 25 yılını ve geleceğini, yaşadığımız yeniden cesur dünyanın penceresinden ele alıyor. Sanatçıların evrimleri ve söylem birliklerini izleyiciye aktarmak adına geçmişte ürettikleri yapıtlar ile güncel üretimlerinin birlikteliği gözetiliyor.

Serginin küratörü Osman Nuri İyem, University of Miami’de sinema ve fotoğraf, FAMU’da sinema üzerine eğitim aldıktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini 2013’te University of Kent’te Film Çalışmaları bölümünde tamamlayan sanatçı, 2016’dan beri kurucu ortağı olduğu Taşeron Bağımsız Sanat İnisiyatifi ile birçok disiplinlerarası sergi düzenledi ve katılımcısı oldu. Multidisipliner pratiği benimseyen İyem, fotoğraf ve film çalışmalarının yanı sıra günümüzde galeristi olduğu Evin Sanat Galerisi’nin 2018-2022 yılları arasında kreatif direktörlüğünü yaptı.

Evin Sanat Galerisi
Büyük Bebek Deresi Sokak, No:13
Bebek / İstanbul

Giriş ücretsizdir.
Evin Sanat Galerisi, Salı – Cumartesi günleri arasında 11.00 – 19:00 saatlerinde ziyarete açıktır.

Çocuklara Deprem Nasıl Anlatılmalıdır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu