ETKİNLİKLER

F Sanat Galerisi Porselen Sergisi – ‘GELECEĞİN ANTİKALARI’

‘Geleceğin Antikaları’  porselen sergisinde emeği geçen değerli sanatçılar Füsun Aydoğan, Süheyla Erkoşar, Ayşe Guzelçiftçi, Yasemin Ekinci, Ferayi Aygüler, Canan Türkşana, Şule Küre, Nurdan Örücü‘nün  el emeği porselenlerinden oluşan sergi, 29 Nisan – 15 mayıs 2017 tarihleri arasında F Sanat Galerisi’nde izleyiciyle buluşacak.

Porselen sanatı ms 1000 de Çin’de başladı. Portekizli denizcilerle Avrupa’ya geldi. Marco Polo ile ‘porselen’ olarak adlandırıldı. Avrupa soyluları için çok uzun yıllar boyu prestij sayıldı. İlk porselen üretiminden 700 yıl sonra Avrupa’da Meissen üretildi.

Günümüzde üretilen porselenin ancak 0/0 1’i el ile dekorlanmaktadır. Bu ürünler yıllar geçtikçe değerlenir ve antika olurlar. Avrupalı sanatçılar önceleri Çin porseleni dekorlarını taklit ederek başladıkları bu serüveni  ancak 17.yy.’dan sonra bir çok ünlü ressamın eserleriyle bezeyerek  antikalaştırdılar. Avrupa porselen sanatı Osmanlı İmparatorluğu için özel birçok eser yaptılar. Bu gün bir çok müzede  ve Topkapı Sarayı’nda bu porselenler  sergilenmektedir.

Bu sergide yer alan el dekoru porselen boyama eserler  geleceğin antika adaylarıdır.

F Sanat Galerisi
Valikonağı Cad. Akkavak Sk. Polat Aprt. No:38/2
Nişantaşı İstanbul

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı