KÖŞE YAZILARIMine Bora Diri

Deniz Sağdıç Denim Eserleri İle Amsterdam’da – Mine Bora Diri yazdı…

Dünyanın önde gelen denim üreticisi Bossa, sanatçı Deniz Sağdıç ile denim dünyasının en prestijli etkinliği Denim Days için işbirliği yapıyor. Kullanılmış objeleri yeniden düzenleyerek kültürel ve sosyal olguları farklı yönleriyle görünürleştirmeyi amaçlayan Sağdıç, son dönem çalışmalarında denimi konu ve malzeme olarak ele alıyor.

Sanatçı, Ready-ReMade projesi kapsamında kullanılmış denim pantolonlardan oluşan çalışmaları sırasında denimin malzeme olarak geniş imkanlarının yanında barındırdığı derin düşünsel ve kavramsal anlamları keşfetmiş, böylece denim ile ilgili araştırmalarını derinleştirmiştir. Sağdıç’a göre denim; etnik, ekonomik ve kültürel sınır ve ayrışmaları tek başına kırmış, dünyanın uzak ve kırsal bölgelerinden en kalabalık metropollerine kadar farklı kültürlere sahip bireylerin ortak paydası olmayı başarmıştır. Tıpkı ten gibi vücudu sarmalayan bir tekstil ürününün, ten renginin kimi zaman bir ayrışma konusu olabildiği medeniyet dünyasındaki bu evrensel konumu, Sağdıç’ın sanatının özünü oluşturuyor. Farklı tekniklerde denimle oluşturduğu portre ağırlıklı çalışmalarıyla insanı insana hatırlatmayı, yeniden anlatmayı amaçlıyor.

Deniz Sağdıç’ın Bossa ürünlerini kullanarak Denim Days etkinlikleri için özel olarak ürettiği çalışmalar 22-23 Eylül tarihlerinde Denim Days New York, 22-28 Ekim 2018 tarihleri süresince Denim Days Amsterdam’da Bossa’nın özel olarak hazırladığı etkinlik alanında izleyiciyle buluşuyor. Ayrıca etkinlikler süresince Deniz Sağdıç, Denim Days ziyaretçilerinin katılımıyla, Bossa ürünlerine kesme ve eskitme tekniklerinin uygulanacağı yaratıcı atölyeler organize edecek.

Amsterdam Denim Günleri benzersiz denim tutkusunu kutlamak için; tüketicileri, indigo bağımlılarını, markaları ve alıcıları bir araya getiriyor. Tüm denim severler, denim konusundaki deneyimlerini paylaşmak, inovasyon, eğitim ve sürdürülebilirlik hakkında konuşmak ve kutlamak için kentteki bir dizi etkinlikte bir araya geliyor. New York Denim Günleri ise,  denim tutkunlarının yanında 75’i aşkın katılımcı ve moda, denim ve sanat dünyasından önemli destekçilerle birleştiren bir festival. Açık hava pazarı, canlı müzik, DJ’ler, ilham veren konuşmacılar, atölyeler, çocuk oyunları ve aktiviteleriyle yerel yemek mekanlarından lezzetler sunulacaktır.

 

 

Mine BORA DİRİ – Kültür Yönetimi Danışmanı/ Yazar

Başa dön tuşu