Genel

FilmBox Arthouse’la Andrei Tarkovsky Günleri

Durgun Akan Düşsel Görüntülerin Büyük Ustası…

Uluslararası medya kuruluşu SPI International bünyesinde yayın yapan FilmBox Arthouse, 7. Sanat sinemanın unutulmaz eserlerini, efsane isimleri ve kült yapımları ekranlarınıza getirmeye devam ediyor.

Rus sinemasının büyük ustası Andrei Tarkovsky, 3 destansı filmle 16 – 21 Ağustos 2020 tarihleri arasında, ekranlarınıza gelecek. Yönetmen koltuğuna henüz 30 yaşında iken oturan ve 1986 yılında, henüz 54 yaşında iken kaybettiğimiz Tarkovsky, Rus ve dünya sinemasının en önemli isimlerinden biri olarak kabul ediliyor. Metafizik ve spiritüel konulara verdiği referansları, uzun sekanslar ve durgun akan görüntülerden oluşan kendine özgü anlatım dili, Andrei Tarkovsky’yi birçok sinema severin gözünde usta bir yönetmenin de ötesinde, bir sinema teorisyeni kılıyor.

Andrei Tarkovsky, sinematografisinde önemli yer tutan üç klasik filmiyle FilmBox Arthouse ekranlarınıza konuk olacak.

Nostalji (Nostalghia) – 16 Ağustos Pazar – Saat 15:50

16 Ağustos Pazar öğleden sonra ekrana gelecek olan, 1983 yılı yapımı Nostalji, Sovyetler Birliği’nin batıya açılma adımları paralelinde bir Rus – İtalyan ortak yapımı olma özelliği taşıyor ve bir Rus’un İtalya’ya yaptığı seyahati öyküleştiriyor. Bu görsel öyküde, 19. yüzyılda yaşamış olan çok sevdiği bir bestecinin kaderini öğrenmeyi amaçlayan şair Gorchakov, rehberi Eugenia ile birlikte çıktığı İtalya gezisi sırasında, ailesini dünyanın kötülüğünden korumak için yedi yıl boyunca bir ahıra hapseden çılgın Domenico’yla tanışıyor.

Ayna (The Mirror) – 18 Ağustos Salı – Saat 16:20 / 21 Ağustos Cuma – Saat 01:30

18 Ağustos Salı günü, Tarkovsky’nin sinema büyüsü bizleri çok özel iki filmle saracak. Öğleden sonra ekranlara gelecek olan Ayna, ölüm döşeğindeki bir adamın anıları etrafında şekilleniyor. Çocukluk, aile, savaş ve diğer kişisel anılar üzerinden Rusya’nın güncel tarihini yansıtan bu filmin en büyük özelliği, Tarkovsky’nin özellikle çocukluk anılarına dayanan bir gayrı resmi otobiyografi kimliği taşıması. Filmin ismi de buradan geliyor. Ayna, kaçıranlar için 20 Ağustos Perşembe’yi, 21 Ağustos Cuma’ya bağlayan gece saat 01:30’da yeniden ekranlarda olacak.

Solaris (Solaris) – 18 Ağustos Salı – Saat 18:05

18 Ağustos akşamüstü ise, dünya sinemasının en ünlü yapıtlarından biri olan bilimkurgu – sanat filmi Solaris ekranlara gelecek. Polonya’lı yazar Stanislav Lem’in aynı adlı romanından uyarlanan filmin öyküsü, uzak gezegen Solaris’e gönderilen uzay ekibi üyelerinin aklını kaçırmaya başlaması üzerine üsse gönderilen bir psikoloğun, gezegenin sırrını keşfe çıkması üzerine kurulu.

Filmbox Arthouse yayınlarına, seçkin TV platformları TV+ Kanal 33, KabloTV Kanal 344 ve Vodafone TV üzerinden ulaşılabiliyor. Filmbox Arthouse içeriklerine ayrıca, FilmBox Live websitesi ve uygulaması kullanılarak bilgisayar, tablet ve mobil telefon ekranlarından da ulaşılabiliyor.

SPI International Hakkında

SPI International, 6 kıtada 42 televizyon kanalı ve dijital servisleriyle faaliyet gösteren 65 milyon aboneye sahip global bir medya şirketidir. SPI aynı zamanda dünya genelinde 4K/Ultra HD içeriğin de en büyük toplayıcılarından biri konumunda yer almaktadır. Dünya çapında 700’den fazla operatörle iş birliği bulunan SPI, gelişmiş teknolojisi sayesinde internete bağlanabilen herhangi bir cihaz ile büyük global medya sağlayıcılar ve yerel OTT sağlayıcılar üzerinden abonelerine 4K/UHD programları da dahil olmak üzere, TV kanalları ve tüm film arşivine ulaşma imkanı sağlıyor. Yakın zamanda Hollanda’nın en büyük premium film servislerinden Film1’ın 4 kanalını ve dijital servislerini de portföyüne ekleyen SPI, büyüme ivmesini tüm hızıyla sürdürmektedir.

Dünya lideri film tedarikçisi ve televizyon programcısı kimliği ile, 25 yılı aşkın bir süredir uluslararası pazarda itibar sahibi olan SPI International, büyük lisans tedarikçileri iş birliğiyle yüksek talepli ilgi çekici içerikler sağlar.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı