ETKİNLİKLER

FIRÇA SANAT Galerisi Resim Sergisi – Mustafa Günen

“Deniz Ressamı” olarak tanınan Mustafa Günen son dönem çalışmalarından oluşan muhtelif boyutlarda tuval üzerine yağlı boya deniz resimlerini 12 Ekim-07 Kasım 2017 tarihleri arasında Ankara Çankaya’da bulunan Fırça Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Sanat tarihi uzmanı Sema Olcay ise Mustafa Günen eserlerini şöyle yorumlamaktadır; “Dün olduğu gibi bugün de deniz ve kıyının birlikteliğini, ışık-gölge ile modle etmeye yönelik klasik bir anlatımla, lirik-romantik bir üslupla biçimlendirmektedir. Mustafa Günen resmi deyince, sahil boyunca uzanan ıslak kumsal, kıyıya vurarak kırılan beyaz köpükler, gün ışığının sulardaki pırıltılı yansımaları ve kıyıdaki sarp kayaların oluşturduğu sonsuzluk imgesini de çağrıştıran bir bütünlük akla gelir. Bu peyzajlarda insanlar yer almaz. İnsanın doğaya katkısı ve/veya müdahalesinden söz edilemez.”

Sanatçı, 2008 yılında New York’ta Maritime Art Auction CHRISTIE’s NY ve 2009 yılında Londra’da Maritime Art Auction CHRISTIE’s London müzayedelerine katılmış ve eserleri ünlü koleksiyonlarda yerini almıştır. Mustafa Günen’in son dönem çalışmalarından üç adedi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı koleksiyonuna alınmıştır.

Tanınmış sanat eleştirmeni ustamız Kaya Özsezgin, Günen’in resimleri için “Mustafa Günen’in özel fırça darbeleriyle yorumladığı deniz resimleri tarz olarak klasik kabul edilebilir ancak kullandığı teknik açısından klasik, realist ya da hiperrealist değildir. Eserleri tamamen özgün ve kendine has yorumlardır.” demişti.

Açılış 12 Ekim 2017 Perşembe, Saat:18:30 – 20:30

Fırça Sanat Galerisi
Hilal Mahallesi Turan Güneş Bulvarı
Hollanda Caddesi 685. Sokak No:7/A
Çankaya / Ankara

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı