ETKİNLİKLERSERGİ

Galeri Soyut Resim Sergisi – Coşkun Sami ‘Envanter’

Galeri Soyut, 19 Mart – 7 Nisan 2021 tarihleri arasında Coşkun Sami’nin “Envanter” isimli kişisel resim sergisine ev sahipliği yapıyor.

Galeri Soyut’ta 19 Mart – 7 Nisan 2021 tarihleri arasında yer alan “Envanter” başlıklı kişisel sergisinde, Doğu Avrupa’nın totaliter sistemlerinde büyüyen ve şekillenen nesle özgü sinizm ve değer sorgulama, reddetme dürtülerine kulak veren Coşkun Sami, kültürel miras ve iktidar tarafından sembolik kullanımlarına da değiniyor. İrdelediği konular arasında modernite, geri kalmışlık, ilerleme, gerileme ve sanat tarihi motiflerinin yanı sıra sembolizmin anlam dünyasına da referanslarda bulunuyor.

Sanatçının “Eksiklopedi” desen serisi daha da öznel ve karamsar, ama aynı zamanda sahici ve minör duruşuyla da dikkat çekiyor. Coşkun Sami’nin bu sergide bir hontoloji araştırmasına soyunduğu da hissediliyor. Bu sergide hem geçmişin, hem geleceğin hayaletleri “Envanter”e dökülüyor.

Galeri Soyut
Yıldızevler Mah. Şehit Mustafa Doğan Cad. 82/A
Çankaya, Ankara

Coşkun Sami Kimdir?

Bulgaristan, 1973 doğumlu. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu (2004, Lisans / 2011, Yüksek Lisans). Çeşitli karma sergilere katıldı, şiir kitapları, tiyatro afişleri ve dergiler için ilüstrasyonlar yaptı.

Resimlerinde mimari ve tarihsel referanslara yer verirken aynı zamanda formalist resmin şablonlarına da ilgi duyuyor. Desen ağırlıklı oluşum sürecini destekleyen minimal paleti, resimsel ve biçimsel değerlere yönelik bir çabayı görünür kılmaktadır. Doğaçlama ile figürasyon arasında dolaşan çalışmalarında sıklıkla yakın geçmişin unutulmuş, terkedilmiş mimari mekanları veya bazı modernist yapıtlarını kullanıyor.

Eğitim
2011, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü, Yüksek Lisans
2004, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü, Lisans
Kişisel Sergiler
2015 – “Playing Backwards”, The Other Art Fair, Londra, UK
2013 – “Kontrat”, Mabeyn Gallery, İstanbul, TR

Etiketler

Bir Yorum

  1. Gurur duydum. Yürekden başarılar dilerim.
    Sevgiler .Suna Germen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı