SANATTAN

Göbek bağının kesilmesiyle örülen hayatlar!

Endless Art Taksim’de açılan ‘Kimlik: Barınılan Yer’ isimli sergi kapsamında, Istanbul Performance Art’ın organize ettiği Pınar Derin Gençer’in ‘Between Waves’ performansı ikinci kez gerçekleşti.

15. Istanbul Bienali komşu etkinliği olan sanatçı Pınar Derin Gencer’in ‘Between Waves’ performansı,  Sylvia Plath ile Nilgün Marmara arasında morfojenik dalgalar olabileceği tezinden yola çıkarak ortak bilince işaret ediyor. Mutfak fırınının gazıyla 30 yıllık hayatını sonlandıran Sylvia Plath ile beşinci kattaki balkonundan atlayarak 29 yıllık hayatını sonlandıran Nilgün Marmara arasındaki dalgalanmalar ve Marmara’nın ‘Sylvia Plath’in şairliğinin intiharı bağlamında analizi’ tezi performansın parçası olan şu üç sözle bütünleşiyor;
‘Ben sadece atan bir kalptim.’ M. Proust
‘Ey, iki adımlık yerküre senin bütün arka bahçelerini gördüm ben!’ N. Marmara
“Çölde
Bir yaratık gördüm, çıplak vahşi.
Çömelmiş oturuyor
Yüreğini ellerinde tutuyor
Yiyordu.
Dedim ki: “tadı güzel mi dostum?”
“Acı, acı,” diye karşılık verdi;
“Ama seviyorum
Çünkü acı
Ve benim kalbim.” H.Crane

Aynı zamanda Tıp Doktoru olan Sanatçıya göre Ruppert Sheldrake‘in öne sürdüğü morfojenik dalgalar göbek bağının kesilmesiyle başlıyor ve insan benzer aitlik ve güvenlik hissini aramaya başlıyor. Sanatçının bu arayışı yeryüzünün ortak parçası toprakla birlikte insanı saç örgüsünde birleştirmesiyle sonlanıyor.

Gamze Öztürk ve İlgi Özdikmenli‘nin sanatçıya eşlik ettiği performans izleyicilerle interaktif bir şekilde gerçekleşirken, bellekten dil ve bedene dökülen sözcükler salonda adeta morfojenik dalgalara dönüştü.

Başa dön tuşu