SANATTANTİYATROTİYATRO OYUNLARI

“Güneyli Bayan” Oyunu Gala Gösterimi

Bilgesu Erenus’un yazıp, Rutkay Aziz’in yönetmenliği yaptığı “Güneyli Bayan” oyununun gala gösterimi Trump Kültür ve Gösteri Merkezinde yapıldı.

1950 yıllarında ABD yönetimde olan McCarthy’nin baskıcı döneminde boyun eğmeyen bir yazarın, boyun eğmeyen tutumu ve bu tutum karşısında yargılanmaya giden süreci, yargılanma sürecindeki duruşunu, yaşadıklarını anlatan bir oyun. Güneyli Bayan oyunu, topluma çok önemli mesajlar ve dersler veriyor. Yazarın, yargılanmasına giden süreçte yaşadıkları, çevresinde oluşan ilişkilerin bu süreçten nasıl etkilendiğini, diğer yazar ve aydınların tutumları bize çok önemli mesajlar veriyor. Yazarın yargılanma esnasında yaşadıkları ve boyun eğmemesi oyunun can alıcı noktasını oluşturuyor.

Bilgesu Erenus

Rutkay Aziz ve Dolunay Soysert‘in rol aldığı oyunun gala gösterimine oyun yazarı Bilgesu Erenus, Şair Ataol Behramoğlu, Oyuncu Taner Barlas, Yazar Zeynep Oral, Oyuncu Şencan Güleryüz, Tarık Akan’ın oğlu Yaşar Özgür Üregül ve Eşi, Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Best Modellerimizden Sibel Tan gelenler arasındaydı.

OYUNUN KONUSU

Anılarıyla sansasyon yaratan bir kadının, 1950’lerdeki McCarthy çetesinin o dönemde yaratığı baskıyla kısıtlanmış sanat ve politikayla savaşının, iç dünyasına yansıması… Yaşadığı dönemde gösterdiği güçlü duruşuyla kendine hayran bırakan Lillian Hellman’ın savaşını başka bir açıdan gözlemliyoruz. Kendini “Aydın çevreden” sayanların, konforları söz konusu olduğunda nasıl da düzenin aydınına dönüştüklerini ve bir kadının gerçeğinden vazgeçmeden bu toplumla çekişmesini anlatıyor. Düzene ayak uydurmayı seçmeyip özgür ifade cesareti gösteren Hellman, yaşadığı dönemde rejimin yarattığı baskının tüm arka odalarını bize sunuyor.

OYUNUN KADROSU

Yazan: Bilgesu Erenus

Yöneten: Rutkay Aziz
Oyuncular: Rutkay Aziz, Dolunay Soysert
Dramaturji: Taner Barlas
Yönetmen Yardımcısı: Andaç Sayın
Dekor Tasarım: Yücel Tanyeri
Kostüm Tasarım: Sadık Kızılağaç
Afiş tasarım: Dilek Seferoğlu
Afiş Fotoğraf: Mehmet Turgut
Seslendirenler: Taner Barlas, Levent Yılmaz, Andaç Sayın
Işık Tasarım: Mahmut Özdemir

Gelecek Program:

27.02.2020 Perşembe / 20:30
Kozyatağı Kültür Merkezi / İstanbul

03.03.2020 Salı / 20:30
Caddebostan Kültür Merkezi / İstanbul

04.03.2020 Çarşamba / 20:00
Raif Dinçkök Kültür Merkezi / Yalova

05.03.2020 Perşembe / 20:00
Kocaeli Sabancı Kültür Merkezi / Kocaeli

19.03.2020 Perşembe / 20:30
Kadıköy Halk Eğitim Merkezi / İstanbul

20.03.2020 Cuma / 20:30
Kenter Tiyatrosu / İstanbul

26.03.2020 Perşembe / 20:30
Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi / İstanbul

Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu