SANATTAN

Hasan Pehlevan: ‘Sanatın yıkımı durdurabilme gücü olabilir mi?’

Hasan Pehlevan’ın kişisel sergisi ‘Formicarium’, Pg Art Gallery’de açıldı.

Başlığını Latinceden gelen Formi (karınca) ve carium (yaşam alanı) kelimelerinden alan sergi, Sanatçı Hasan Pehlevan‘ın, 2014-2017 tarihleri arasında, halen kentsel dönüşümü devam eden Fikirtepe‘de gerçekleştirdiği yapıt ve müdahalelerden oluşuyor. Sanatçı Fikirtepe‘ye anonim formlar çizerek bir önerme sunuyor: ‘Sanatın yıkımı durdurabilme gücü olabilir mi?’

Karınca davranışlarını ve kolonilerini incelemek, gözlemlemek için tasarlanmış olan formicarium’u insanın yerleşim hayatına ve yaşam benzerliğinine uyarlamaya çalışan Pehlevan, Formicarium temel yaşam biçimleri üzerinden kentsel dönüşüm, barınma, yıkım ve kültürel göç konularına odaklanıyor. Sanatçı son dönemlerde yapmış olduğu “Fikirtepe Müdahale” projesinde, duvar resimlerinin fotoğraflarını, kentsel dönüşüm alanlarından topladığı “kazı alanından nesneleri” taşları, video ve resimlerini bir araya getiriyor.

Pehlevan’ın yapmış olduğu duvar resimleri, bir kentin belleğinin yok olmasını kaydederken, aynı zamanda bir arkeolog gibi ‘buluntu’nun belleğini de izleyenlere gösteriveriyor. “Kazı Alanından Nesneler” isimli seride kültürel bir mirasın arkeolojik kazı parçaları olan formlar, ilk bakışta bir hafriyat parçası gibi algılansa da, yakından bakıldığında “taş olmayan” işlevsiz bir nesne olarak göze çarpıyor.

Diyarbakırlı olan Pehlevan, 1932 yılında “kentin hava alması” için surları birkaç noktadan yıktırılan kentin hatırasını da tekrar hatırlatıyor. Yıkım, arkeolog Albert Louis Gabriel‘in Ankara’ya yazdığı mektupla durdurulabilmişti. Enkaz ve yıkım, belleği ve anımsamayı ortaklaştırıyor.

Hala sanatın bir şeyleri değiştirebileceğine inanıyorsanız ve bu değişime katkıda bulunma sorumluluğunu üstlenen bir sanatçının sergisini izlemek isterseniz 15 Aralık 2017 tarihine kadar Pg Art Gallery‘de ziyaret edebilirsiniz.

Pg Art Gallery
Çukurcuma Cad. No: 40/1
Firuzağa, Beyoğlu-İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Başa dön tuşu