KİTAP

İslamdan Dönenler ve Yalancı Peygamberler

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin “ilk kadın öğretim üyesi” olup 6 Ekim 1990 günü evine gönderilen bombalı paketle katledilen Doç. Dr. Bahriye Üçok’un, ilk baskısı 1957 yılında yapılan “İslam’dan Dönenler ve Yalancı Peygamberler” adlı eserin yeni baskısı Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıktı.

Bahriye Üçok, bu kitapta hicri 7. ve 11. yıllar arasında İslamiyetin yayılması ve yerleşmesi sırasında Arabistan’ın çeşitli bölgelerinde ortaya çıkmış olan ve İslamiyeti büyük güçlüklerle karşı karşıya bırakarak peygamberliğini ilan edenlerin izlerini sürüyor. Bunlardan Esved, Tuleyha, Secâh ve Müseylime’yi Batılı oryantalistlerin ve İslam âlimlerinin eserlerinden de yaralanarak inceliyor.

‘İslamdan Dönenler ve Yalancı Peygamberler’, dönemin toplumsal, sosyal ve ekonomik koşullarını da göz önüne alarak sahte peygamberlerin İslam tarihindeki yerini inceleyen ilk eser olma özelliğini taşıyor. Üçok, İslam’da ilk dört sahte peygamberi objektif yol ve kıstaslarla incelediği bu kitapta dördünün de sahte olduğunu ispat ediyor. Bunlardan Esved ve Müseylim savaşlarda öldükten sonra hiçbir takipçisi kalmıyor. Tuleyha ve Secah da tekrar müslüman oluyorlar.

Yalancı Peygamberlerin hayatını ve ortaya çıkış nedenlerini bulacağınız, Ridde yani dinden çıkma olaylarının detaylarını öğreneceğiniz bu alanda önemli bir kaynak olan bu kitabı mutlaka okuyunuz.

Bu kitaba KitapDevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/kitap/din/islamdan-donenler-ve-yalanci-peygamberler-bahriye-ucok/
Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı