SANATTAN

‘Kayıpta Saklı’ Sırlar ve Umutlar!

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

‘Kayıpta Saklı’ son dönemde yaşadığımız katliamlara ve  travmalara bakan, hayatta kalmaya ve kaybettiklerimize dair bir sergi.

Arzu Yayıntaş, CANAN, Evrim Kavcar, Fulya Çetin, Nalan Yırtmaç ve Neriman Polat’ın katıldığı ‘Kayıpta Saklı’ başlıklı sergi Karşı Sanat’ta açıldı.

Arzu Yayıntaş, Canan, Evrim Kavcar, Fulya Çetin, Nalan Yırtmaç ve Neriman Polat  “kaybın” kenarından dipsiz boşluğa düşmemek için, konuşmak, hatırlamak, anlatmak, paylaşmak, bağ kurmak zorunluluğu ile yan yana gelmişler. Altı kadın bu sergide,  geçmişte yaşanmış felaketlerden, asırlardır kurtarılmayı bekleyen canların soluğunu, gömülemeyen ölüler için hiç yakılmamış ağıtları duymuşlar ve kaybın içinde saklı olan bir şeyleri izleyiciye sunmuşlar.

“Neden bazı ölümlerin gerçek ve mühim kayıplar olarak yası tutulamıyor? Neden sadece bazı acılar meşru, bazı kayıplar hakiki? Bazı insanların “öldürülebilir” olması nasıl mümkün?” diye sorgularken kaybın dönüştürücü etkisini ve sanatla olan gizemli ilişkisini ortaya çıkarmışlar.

‘Kayıpta Saklı’, boşluğu doldurmayı değil kaybı “bizzat kayıp” olarak kabul etmeyi, varlığın içine yokluğu buyur etmeyi ve aslında imkansız bir tanıklığın öznesi olmayı deniyor.

Arzu Yayintas Uyanis Awakening 2016

UYANIŞ /AWAKENING

Video, 1’16”, 2016

Arzu Yayıntaş

“Uyanış” direnişi ve umudu anlatan bir video.  76 saniyelik videoda, Taksim Meydanın’da heykelin önünde dimdik duran kırmızılı kadının yumruğunu havaya kaldırması ile başlayan tencere tava sesleriyle tüm Taksim’i sarmaşıklar ve ağaçlar kaplıyor.

Video 10 Ekim 2015 Ankara Barış Mitinginde bomba saldırısı sonucu kaybedilen Ali Kitapçı’nın cenazesinde, eşi Emel Kitapçı’nın yumruğu havada dimdik ve güçlü duruşundan esinlenerek  hazırlandı.

Arzu Yayıntaş-Neriman Polat Istikrar Stable Death 2016İSTİKRARLI ÖLÜM / STABLE DEATH

2016, Sunta üzerine 3322 çivi

Arzu Yayıntaş & Neriman Polat

“İstikrarlı Ölüm” Türkiye’nin içinden geçtiği karanlık dönemin bir yas tablosu.  İSTİKRAR yazısı, 2015’te öldürülen 204 Güvenlik Görevlisi, 295 Sivil (Sokağa çıkma yasağı ve bombalı saldırılarda), 414 Kadın ( erkekler tarafından öldürülen), 706 Mülteci (Türkiye sularında)  ve 1703 İşçi (iş cinayetlerinde ölen) için 3322 çivi çakılarak yazılmıştır.  İstikrar yazısı için çakılan her bir çivi, her bir ölen ile vedalaşma ritüeli. Yası tutulamayanın yasını tutmaya çalışmanın, toplumsal acı ile başa çıkmanın bir yolu.

nalanyirtmac defterDEFTER / HANDBOOK

2016

Nalan Yırtmaç

Bu defter Roboski’de yitirilen canlar için hazırlanmıştır.

“28 Aralık 2011 akşamı Türk Hava Kuvvetlerinin Şırnak’ ın Uludere ilçesi Roboski yakınlarındaki Irak topraklarında F-16 savaş uçaklarıyla yaptığı bombardıman sonucunda 34 Kürt vatandaşımız hayatını kaybetti. Olaydan bir kişi yaralı olarak kurtuldu. Operasyonda hayatını kaybedenlerin Irak’tan Türkiye’ye mazot ve sigara getirmek için PKK’nın kullandığı yol üzerinden geçen bir kaçakçı kafilesi olduğu anlaşıldı. Ocak 2014’te askeri savcı ordunun suçu olmadığına ve yargılanamayacağına hükmetti.”

nalanyirtmacİsimiz  / Untitled

Perde üzerine Stencil 2016

Nalan Yırtmaç

Doğu’da 90’larda boşaltılan köylerde şiddete tanık olan ve maruz kalan çocuklar ,bugün kendi çocukları için umut ve  barış isteyen yetişkin insanlardır. Ne yazık ki savaş simdi şehrin ortasında artarak devam etmekte. Öfke nesilden nesile aktarılmakta . Neden hem en masum hem en çok zarar gören hep çocuklar?

Arzu Yayıntaş, CANAN, Evrim Kavcar, Fulya Çetin, Nalan Yırtmaç ve Neriman Polat‘ın katıldığı ‘Kayıpta Saklı’ başlıklı sergi 17 Nisan‘a kadar Karşı Sanat’ta görülebilir. Karşı Sanat 13:00 – 19:00 arası açık.

Karşı Sanat

Gazeteci Erol Dernek Sokak, No 11/4 Hanif Han, 34420 Beyoğlu/İstanbul
Telefon : +90 (212) 245 71 53 – 54

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_images_carousel images=”6111,6112,6113,6114,6115,6116,6117,6118,6119,6120,6121″ onclick=”link_image” custom_links_target=”_self” mode=”horizontal” speed=”5000″ slides_per_view=”1″ title=”ESERLER”][/vc_column][/vc_row]
Başa dön tuşu