ETKİNLİKLERSERGİ

‘Kocaman Yürekli Çocuklar’ Bu Sergide

Umudu dünya çocuklarının kocaman yüreklerinde arayan bir sergi açılıyor 30 Mayıs 2023’te, Romanya’nın adı sanatla birlikte anılan Aiud kentinde.
Inter-Art Sanat Vakfı tarafından, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü kutlamaları çerçevesinde, bu yıl dördüncüsü düzenlenen Kıtalararası Çocuk Sanatı Sergisi’ne 23 ülkeden 109 çocuk ‘UMUT’ konulu resimleriyle katılıyor.

Etkinliğin düzenleyicileri arasında yer alan “Liviu Rebreanu” Çok kültürlülük Merkezi’nin Yöneticisi ve aynı zamanda Inter-Art Vakfı Sanat Yönetmeni Ioan Hadarig sergiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada “umut yaşamın temel unsurlarından biridir ve öyle kalmalıdır” diyor ve çocuklar tarafından yapılmış her resimde umudun, “gezegenimizin geleceğini tanımladığını” belirtiyor.

Inter-Art Vakfı Başkanı Stefan Balog ise hayatın “acımasızlığına” dikkat çekerek, dünyada halen “güneşin hüzünle doğduğu” pek çok yer olduğunu hatırlatırken, bu sergiyi mutlu ve huzurlu bir gelecek için umuda ihtiyacı olan tüm çocuklara adadıklarını ifade ediyor.

Romanya’nın, Türkiye’nin yanı sıra; ABD, Almanya, Arjantin, Avusturya, Avustralya, Bulgaristan, Çin, Danimarka, Etiyopya, Fransa, Hindistan, Japonya, Macaristan, Mauritius, Nepal, Rusya Federasyonu, Sırbistan, Slovenya, Ukrayna, Uruguay, Yeni Zelanda’dan çocukların resimlerine ev sahipliği yaptığı bu güzel etkinlikte ülkemizi temsil eden, her biri 7 yaşındaki çocuk ressamlarımız: Ayşe Ela Kılıçoğlu, Ayşe Serra Albayrak, Eflin Fatma Köroğlu, Esra Albayrak ve Zeynep Hüma Yavuzsan.

Etkinliğin Türkiye Koordinatörü, ressam Özlem Kalkan Erenus, duygularını şöyle dile getiriyor: “Bu yılki sergi için Ataköy Medeni Berk İlkokulu 1-B sınıfının değerli öğretmeni Zeynep Bayramgürler Erbaş’ın birbirinden güzel ve yetenekli öğrencileriyle buluştuk. Önce serginin konusu olan umuda dair düşüncelerimizi paylaştık, sonra her öğrencinin bir UMUT RESMİ çizmesini istedik. Beş gün sonra tekrar bir araya geldiğimizde karşılaştığım resimlerle umudun insandan insana ulaşırken çoğalan doğasına bir kez daha tanık oldum. Sizler umudun ta kendisisiniz çocuklar!”

Etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgiye  www.inter-art.ro/childrenart/2023/ adresinden ulaşabilirsiniz.

“Kocaman bir yürek taşıdım getirdim” demişti şair Müştak Erenus, tüm bayraklardan renkli… İnsanlar güzeldir, insanlar iyidir, insanlar güçlüdür diyerek; insanın umudunu yine insana emanet etmişti şiirinde.

ÖLMEYE VAKİT YOK

-Müştak Erenus

İnanmak gerekir güne
Bütün dertleriyle dün
Durmayın çaba getirin güne

İnsanlar güzeldir
İnsanlar iyidir
İnsanlar güçlüdür
İnanmak gerekir güne.

Kocaman bir yürek taşıdım getirdim
Bütün umacılardan korkusuz
Gelinciklerden güzel
Sınırlardan üste
Tüm bayraklardan renkli
Yaşamın temel direği
İnanmak gerekir güne.

Gelincikler toprakta gelindir.
İnsanın umudu insanda.
Gerçek korkmadan soyunur
Güzelim güneş alnında.

Kocaman bir yürek taşıdım getirdim
Tüm bayraklardan renkli
Peter Con Pietro Petrovna

Ali

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu