ETKİNLİKLER

KRANK Art Gallery Karma Proje Sergisi – “Yer Değiştiren Ufuklar / Shifting Horızons”

KRANK Art Gallery, küratörlüğünü Misal Adnan Yıldız’ın üstlendiği “Yer Değiştiren Ufuklar / Shifting Horızons” adlı karma projeye ev sahipliği yapıyor. Sergide farklı disiplinlerden gelen üretimleriyle Nilbar Güreş, Khaled Barakeh ve Neşe Karasipahi’nin eserleri yer alıyor.

Açık arazide gök ve yerin birleştiği coğrafi mesafeyi ifade eden ufuk kelimesi, dilin zamana dayalı yanı ile algılandığında, potansiyel geleceği imler. Değişim de akış halinde olan zamanın karakteristik yanlarından biridir. “Yer Değiştiren Ufuklar” ise zaman ve mekan içinde değişip duran varlığımıza ait durum ve şartların tezahürleri üzerine çeşitlemeler sunan bir proje.

Çalışmalarını yıllardır dünyanın farklı coğrafyalarında sürdüren küratör Misal Adnan Yıldız’ın kaleme aldığı katalog metninde de belirttiği gibi “Birbiriyle ilişkilendirilebilecek resimsel, fotoğrafik ve heykelsi formların geçici ortaklığında kurulan bu eski usül oda sergisinin en net açısı, yaşamın değerini, çemberini ve anlamını özgürlük, yer değiştirmek, değişen doğa ve yaşam şartları etrafında yeniden düşünmek…” üzerine kurgulanan bir yapıda.

Yaşamı ve çalışmalarını İstanbul-Viyana ekseninde sürdüren Nilbar Güreş, feminist jestler ve anlatımcı vurgularla şekillenen eserleriyle katılıyor seçkiye.

Şam doğumlu, Berlin’de yaşayan Khaled Barakeh ise gündelik yaşam algıları üzerinden ait olma durumlarını sorguladığı interdisipliner eserleriyle sergide.

İstanbul’lu Neşe Karasipahi de sergiye mermer ve soyut formlu bir heykel yerleştirmeyle katılıyor.

“Yer Değiştiren Ufuklar / Shifting Horizons”, 15 Haziran 2018 tarihine kadar KRANK Art Gallery’de görülebilir.

KRANK Art Gallery
Tomtom Mah. Tomtom Kaptan Sok. Tomtom Gardens Binası. No:8
Beyoğlu/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Ana Görsel: Nilbar Güreş, Sahnede Yağmur Rain on The Stage, 2018, Kağıt Üzerine Karışık Teknik Mixed Media on Paper, 21 x 29.7 cm – Kopya

Khaled Barakeh, One Hour Is Sixty Minutes, and Vice Versa, 2009, Wall Clock and Mirror, Installation Detail

Başa dön tuşu