RESİMSANATTAN

‘Lethe’nin hikayesi sonsuz hayatı bulmak için unutmak isteyenlere…

Ressam Nilüfer Adam  ‘Lethe-Unutuş’ başlıklı sergisi ile Pusula Sanatevi’nde sanatseverlerle buluştu.

‘Senin suyundan içmeye korkmuyorum. Bu sahte dünyada yaşamaktansa sende kendimi unutayım.’ sözleri ile Yunan mitolojisinden etkilenen Sanatçı Nilüfer Adam, kendisine özel bir teknik ile okunmuş magazin ve yaşam dergilerinin sayfalarından derlediği kolaj ve akrilik boya kombinasyonlarını etkileyici bir tarzda resimlere dönüştürüyor.

İstasyon Sanat Akademisi’nde Hülya Düzenli ile çalışan ve İktisat ve Felsefe eğitimi almış olan Nilüfer Adam, Antik çağ Yunan felsefesine ilgi gösteriyor. Sergide yer alan resimlere şu hikaye eşlik ediyor:

Lethe!

Güçlü unutkanlığın, sonsuz mutluluğun tatlı suyundan ver bana. Kana kana içmek için. Acılarımdan, beni yakan anılarımdan kurtar. İçimi temizle. Bana sonluluğu değil sonsuzluğu bağışla.

Tercih hakkım yok biliyorum kötü anılarımla birlikte iyi anılarımda gidecek. Hayatımı sorgulayıp, içsel yolculuğuma çıkmaya hazırım.

Senin suyundan içmeye korkmuyorum. Bu sahte dünyada yaşamaktansa sende kendimi unutayım. Boğulmaktan korkarak insanlığımdan olmayacağım. Sonsuzluğun sahtesinden değil  gerçek sonsuzluğa doğru yol alacağım.

Beni öyle yarat ki  unuttuğumu fark etmeyecek kadar unutayım, sadece belleğimdekiler değil gönlümdekilerde silinsin ve ben bir daha unutmayı özlemeyeyim. Lethe, beni al sularına, beni sar güçlü kollarınla…”

Sergi ile ilgili “Bu sergide yer alan resimler, hepimizin ortak duyarlılığı ve karşılaştığımız  söylencelere dairdir.” şeklinde konuşan Sanatçı Nilüfer Adam‘ın sergisini 25 Ocak 2018 tarihine kadar Pusula Sanatevi‘nde ziyaret edebilirsiniz.

Pusula Sanatevi
Cumhuriyet Cad. Papa Roncalli Sok.
No:118/A Harbiye/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Fotoğraf: İsmet Arslan

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı